• Živý zvukový zážitek
  se soustavami Ubiq Model ONE 
   


 •                                         
  Duchovním otcem tohoto projektu je Igor Kante, největší distributor audio zařízení mnoha věhlasných značek ve Slovinsku a milovník hudby, především koncertů hraných na živo. Zajímá ho především reálný zvuk akustických nástrojů, dynamika a energie z hudby plynoucí. Od počátku bylo jasné, že jeho nový projekt míří do nejvyšších sfér high-endu. Cílem bylo dosáhnout nejen zvuku na nejvyšší úrovni, ale i efektu co nejvíce blízkého živému hraní z hlediska dynamiky, toho co můžeme slyšet na koncertě. A to je podle Igora v současné produkci soustav těžko k nalezení.                                      
  K realizaci své vize přizval tedy dva zkušené odborníky – Miro Krajnce, majitele značky SoulSonic, který se již více než 25 let zabývá konstrukcí reprosoustav a Janeze Mesarice, průmyslového designéra, majitele a šéfa značky Design Studio Mashoni. Velikou výhodou celého projektu bylo to, že nebyl stanoven žádný časový limit pro dokončení. Od počátku tedy bylo jasné to, že dokud nebude dosaženo dokonalosti a tvůrci nebudou spokojeni, nebudou soustavy představeny veřejnosti.

 • Soustavy Model ONE jsou specifické z několika pohledů. Za prvé nejsou konstruovány tak, jako většina dnešní produkce, tedy s úzkou čelní stěnou, osazenou několika malými reproduktory,  využívajícími bass-reflex. Podle tvůrců je důležité spojení nových technologií s ověřenými, tradičními postupy. Pořádné soustavy tedy mají být třípásmové, musí mít svůj objem a odpovídající váhu. Model ONE měří na výšku 118cm, přední stěna je netradičně široká – má 42cm a celková hloubka je 37cm. Tomu odpovídá váha 42 kg/kus. Všechny reproduktory mají membrány z tradičních materiálů jako je papír a polyester, všechny disponují také většími cívkami než je obvyklé (výškový 38mm, středový 54mm a basový 76mm). Průměry samotných měničů jsou rovněž nadstandardní – woofer 12“, středový 8“ a výškový 38mm.
  Soustavy jsou konstruovány jako uzavřené, pouze komora středového reproduktoru vyúsťuje na zadní straně soustavy malou štěrbinou, která slouží ke snížení tlaku vzduchu. Vysokotónový reproduktor pracuje ve speciálním zvukovodu, je tedy „zasunut“ od přední stěny soustavy na úroveň ostatních reproduktorů, aby byla zajištěna jejich časová i fázová shoda. Basový reproduktor pracuje v samostatné, uzavřené komoře. 
   

 •                             

 • Výhybka je celá konstruovaná technikou pájení „bod-bod“, použity jsou pečlivě vybírané součástky nejvyšší kvality. Skříně představují synergii nároků na akustiku s působivým designem a provedením nejvyšší třídy. Celek působí skoro jako zjevení.                                                                                     
  Ani uvnitř ani navenek soustav nenajdeme žádné rovnoběžné stěny. Tvar přední stěny, rozmístění reproduktorů jakož i celá soustava, zepředu široká s dozadu se sbíhajícími bočními stěnami, byla vybrána pouze z hlediska dosažení optimálního zvuku. Miro poukazuje na to, že woofer má být vždy umístěn v blízkosti podlahy, protože pouze tehdy lze dosáhnout plných, nasycených basů, které mají odpovídající objem. • Boční stěny soustav, sbíhající se dopředu k široké přední stěně, jsou vytvarovány ze čtyř vrstev ručně vybíraného dřeva Okoume, Toto speciální ohýbání za studena je proces velmi pracný, náročný časově i finančně. Producent nabízí tři základní verze provedení – White Pearl, Piano Black a přírodní Slovinský ořech. Vizuálně zajímavým řešením je pokrytí zadní části soustav stejným materiálem, jaký je použit na masky předních stěn soustav. Celkový vizuální efekt působí velmi elegantně, k čemuž přispívá rovněž netradiční a chytré „zamaskování“ středového a basového reproduktoru. Ve finále tedy soustavy působí dojmem, že jsou osazeny pouze jedním koaxiálním reproduktorem.


 • Soustavy jsou nahoře i dole uzavřeny aluminiovými deskami, celek je poté umístěn na nízkém podstavci.
  Výrobce deklaruje velmi vyrovnaný průběh impedanční křivky, která neklesá pod 5 Ohm, nominální impedance uváděná při citlivosti 88 dB, činí 6 Ohm. Přenášené frekvenční pásmo v typickém domácím pokoji má šířku 30 – 30.000 Hz/ -3dB, v příznivých podmínkách může bas klesat až k 25 Hz.
  Soustavy, respektive jejich elementy, tedy měniče a výhybky jsou zahořovány přímo u výrobce. Nejde pouze o ulehčení práce novým majitelům, ale o potvrzení parametrů a regulérní funkčnosti opětovným měřením soustav po zahoření. Ubiq Audio vstupuje rovnou mezi soustavy nejvyšší úrovně, vše tedy musí být tip-top.


 •  
 • Veškeré informace najdete na stránkách výrobce.     


 • Ceny soustav MODEL ONE:
  Provedení Natural Wood  349.800,-Kč
  Provedení Piano Black/White  359.800,-Kč

 • TESTY:

 • Mono and Stereo                                                                                                                               
 • „Soustavy Ubiq Model ONE nejsou typické dynamické podlahové reproduktory na jaké jsme zvyklí. Jsou zcela novou „rasou“, spojující minulost s budoucností. Jejich plný zvuk, který je spojen s úžasným rozlišením a transparentností, přispívá k neuvěřitelně hudebně znějící kombinaci, která přináší čistou radost a potěšení z poslechu, což u většiny High-end reproduktorů chybí. Jejich vnitřní „stroj času“ má schopnost se přesunout z jedné hudební epochy do druhé, při zachování duše každého z hudebních vystoupení. Zvuk je ohromující, ale zároveň i podmanivý. Model ONE nemusí být nejlepší dynamické soustavy na této planetě, ale jsou jedny z nejlepších, určitě však nejvšestrannější, jaké jsem dosud slyšel.                                                                                                    
 • Není moc co dodat, jde o mistrovské dílo pro lidi, kteří ocení co je hudba a co může přinést: radost, štěstí, relaxaci a ztělesnění emocí.“  
 • Kompletní test najdete zde.

 • High Fidelity    
 • „Přesně takhle by měl znít doma orchestr. Z rozmachem, svobodně, se zdrcující dynamikou, zahlcujíc posluchače potoky živoucí energie a uvádějíc ho do stavu duševní volnosti. Což je běžný jev při poslechu hudby na živo, nikoli ale při reprodukci přes audio zařízení. Emocionální náboj zde kráčí ruku v ruce s tím energetickým. Mohl bych se bavit poslechem hudby přes Ubiq Model ONE se zesilovačem Norma IPA-140 až do dnešního dne, uznajíc tyto soustavy za jedny z nejlepších jaké jsem slyšel, kdyby se nenaskytla příležitost vyzkoušet spojení s Top modely Audio Tekne. Po značných peripetiích s velmi těžkými monobloky a propojení dvou systémů spec. kabeláži se ukázalo, že lampové přístroje Audio Tekne a gramofon Raven Black Knight s přenoskou Koetsu Rosewood Signature Platinum, vnesly do hudby větší vyrafinovanost, lepší pohled na nejdrobnější detaily a subtylnosti. Fantastická znělost akustických nástrojů, která už před tím byla úchvatná, se nyní vyhoupla na úroveň, kdy jsem ji nejen slyšel ale i cítil. To co japonská elektronika vnesla do hudby, soustavy Ubiq ihned přednesly v plné kráse. Přesto, že patří do podstatně levnější kategorie. A když jsem nakonec ze zvědavosti zapojil i nevhodné, 11W lampové monobloky AT, hlas D. Gilmoura z vinylu mi doslova podlomil nohy. Jestliže předtím bylo vše skvělé, tak teď jaké – fantastické? Geniální? Fenomenální? Žádný z těchto termínů není schopen plně vykreslit, jak systém AT podal vokály Gilmoura. Plné, teplé, nasycené, husté, ukrutně naturalistické a hmatatelné. A to už spojení Norma + Ubiq nabídlo vokály přímo úchvatné, nyní byly ale nadpozemské!                                            
 • Model ONE jsou fantastické soustavy, které mě poprvé, od doby nákupu mých Matterhorn, přinutily vážně přemýšlet o jejich výměně.“
 • Kompletní test najdete zde.

 • HiFi Statement                                                                                                                               
 • „Co dělá Ubiq Audio Model ONE tak výjimečným? Jejich uzavřený a homogenní zvuk, bez ohledu na typ hudby. Jejich trojrozměrné a stabilní zobrazení prostoru s nebývalou hloubkou. Pocit absolutní časové přesnosti i naprosté tonální rovnováhy. Smysl pro rytmus, který se přenáší na posluchače. Model ONE zní extrémně vzrušujícím způsobem, protože poskytuje veškeré detaily v takové průhlednosti a barevnosti, která nás nutí neustále naslouchat. Nabízí nám přístup k hudbě přímo na stříbrném podnose, jemnou dynamiku jakoby ve stavu beztíže, zní hezky ale ne příliš krásně a jejich teplejší charakter nikdy příliš nezhoustne. Můžeme s nimi poslouchat hudbu i tam, kde jindy už musíme nasadit sluchátka. Použity jsou pouze hodnotné materiály a zpracování je nadprůměrné. Na takové reproduktory jsme dlouho čekali – jenom jsme o tom nevěděli.“ 
 • Kompletní test najdete zde.

 • The Audio Beat                                                                                                                               
 • „Chcete zvuk veliký a silný nebo raději hudební a subtilní, chcete zvuk pevný a svalnatý, ale chcete aby byl taky intimní. Dlouho byly tyto cíle rozporuplné, ale Ubiq udělal obrovský krok bokem z obvyklého uvažování konstruktérů a dramaticky tím podnítil do budoucna mnohé další. Někteří konstruktéři by mohli namítnout, že se přepisují pravidla. Nazval bych to jinak – návrh Modelu ONE nám ukazuje, co je v hudbě skutečně důležité a možná i to, co nám v mnoha moderních konstrukcích chybí. Tady jde o reproduktor, který hraje pro vás, nikoli na vás, který přepisuje rovnováhu mezi výkonem a ctností a který odmítá obětovat vše „bohu rozlišenosti“. Pečlivě dodržuje subtilní hranici mezi hudební koherencí, tonální rovnováhou, dynamickým rozsahem i šířkou pásma. Ubiq Model ONE má zvláštní schopnost znovu vytvořit tvar a smysl pro zaznamenané události, zaměřit pozornost na hudbu samotnou spíše než na její reprodukci.“ 
 • Kompletní test najdete zde.

Pohled do našeho studia: