„Tvorba audiofilského kabelu je hlavně o měřeních,
o poznávání toho, co je vlastně elektrický signál
a jak fyzikálně funguje“
                                                                                                                   Geoff Merrigan


Inženýři firmy Tellurium Q byli mnohokrát dotazováni, proč se kabely různých výrobců liší svým zvukem. Oni však nechtějí prozradit žádné detaily toho, jakým způsobem se jim podařilo získat parametry i zvukové vlastnosti jejich kabeláže, potvrzené mnoha různými oceněními z celého světa. Malou roušku tajemství však přece jen poodkryli, když se vyjádřili k tématu, jak se jim podařilo dosáhnout takto nevídaných úspěchů.

Když vznikla firma Tellurium Q, její zakladatelé se koncentrovali hlavně na to, aby odstranili nebo alespoň minimalizovali fázové zkreslení. Tento problém se totiž vyskytuje ve všech kabelech, bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Důvodem takovýchto úvah britských inženýrů je úvaha, že všechny materiály na cestě elektrického signálu, nejen kabely, se chovají jako filtry.


Ve shodě s definicí citovanou National Semiconductor Corporation, každý filtr elektrického obvodu je elementem, který mění amplitudovou nebo fázovou charakteristiku signálu v závislosti na jeho frekvenci. Ať je to žádoucí nebo ne, tomuto efektu se nevyhneme. Je potřeba dát pozor na to, že v tomto případě nás zajímá čistě vědecká definice filtru, ne obecné povědomí tohoto slova. Britové se zaměřili především na eliminaci „efektu rozmazání“ jednotlivých frekvencí, způsobených časovými posuny. Díky tomu získali v kabelech Tellurium Q lepší průzračnost a rychlost přenosu zvukového signálu.

Firma sídlí nedaleko Bristolu a řídí ji sympatický Geoff Merrigan. U jejich kabelů nenajdete žádný technický popis ani žádné udané hodnoty. Ne snad, že by byly technické parametry tajné, ale výrobce nechce, abyste vybírali podle nich, chce, abyste si kabely vyzkoušeli ve svém systému a poslouchali, experimentovali a poté se rozhodli.


Kabeláž Tellurium Q je rozdělena do tří řad podle barev, tedy Blue, Black a Silver. Řada Black je tzv. „fundamentální“ a zvukový charakter kabelů je zde vyvážený, muzikální, výsledný charakter je spíše malinko temnější. U řady Silver jde spíše o otevřenost zvuku a o detaily, její charakter je spíše jasnější. Tato řada je cenově i kvalitativně posazena výše než řada Black. V každé z řad jsou kabely dále rozděleny podle kvalitativní a cenové úrovně na modely základní (Blue, Black, Silver), modely střední kategorie označené Ultra (tedy Blue Ultra, Black Ultra, Silver Ultra) a modely kategorie nejvyšší, nazvané Diamond (Blue Diamond, Black Diamond, Silver Diamond), která je chloubou firmy a sbírá ve světě ta nejvyšší ocenění.Názorné grafické rozdělení, ze kterého je zřejmá i kvalitativní úroveň jednotlivých modelových řad:


V současné době je tzv. trhákem levný reproduktorový kabel „Black II“, který vznikl inovací původního oblíbeného modelu „Black“ a přestože byl uveden na trh teprve nedávno, stal okamžitě hitem mezi kabely repro.

PRODUKTY:

INTERCONECT- RCA/XLR:


Blue XLR Blue Phono


 

Black RCA       Black Ultra XLR Black Diamond XLR
Silver Ultra RCA  Silver Diamond XLR


SPEAKER: Blue Blue Ultra Blue DiamondBlack Black Ultra Black DiamondSilver Silver Ultra Silver Diamond


DIGITAL:Blue digital XLR  Black digital RCA Silver Diamond digital RCA


USB:Blue USB Black USB Silver Ultra USB


POWER:Blue Black  Ultra Silver

Kompletní nabídku najdete na stránkách výrobce.   

Stránky distributora pro ČR najdete zde.    

Ceník najdete zde.


OCENĚNÍ:

TESTY:

HiFi Voice                                                   
Tellurium Q Silver - speak                                                                                    
„Tento reproduktorový kabel je pro nás velice příjemným překvapením. V dnešní době cen bez stropu (nebo možná bez soudnosti) totiž dokazuje, že i za zaplatitelné peníze pořídíte drát, který "už stačí". Dokonce ani ve společnosti půlmilionové sestavy nemáte pocit, že by byl nedostatečný, jakkoliv dražší modely (nejen od Tellurium Q) posunou zvuk zase o dost dál. Důležité je ale to, že ve své třídě nabízí skutečně ohromující transparentnost a přirozenou detailnost, aniž by jeho zvuk byl nějak zásadně výrazný. Naopak - nese si sebou víceméně jen ty dobré vlastnosti, přisuzované obecně stříbrným kabelům. Není na první poslech zase tak oslnivý, ale po delší době zjistíte, že jste vlastně stále nepřišli na nic, co by mohlo být na škodu. Doporučili bychom ho vyrovnaným a měkčeji hrajícím systémům, které by mohl dokázat výborně "probudit", naopak v kombinaci s říznějším charakterem elektroniky či reprosoustav má tendenci přeci jen zvláště ve středech a výškách trochu zdůrazňovat - ale i to může být někomu libé. Takže nezbývá, než souhlasit s Geoffem Merigganem - vykašlete se na papírové parametry a dejte šanci svým uším. TelluriumQ Silver je totiž příjemně "normální" a přirozeně hrající kabel, který si za takovéhle peníze jen tak nekoupíte.“  
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
HighFidelity                                                          
Tellurium Q Black II - speak                                                                                    
„Black II je zcela jiným kabelem než jeho předchůdce. Přestože oba modely vypadají téměř shodně, zvuk je natolik jiný, že mluvíme spíše o novém kabelu než o nové verzi staršího modelu. Takže pokud potřebujete nový kabel za nevelké peníze, který útočí na analogovou polokouli našeho mozku, kupujte Black II třeba poslepu. Jde o mimořádně univerzální kabel o krásné barvě zvuku. Oceňuji titulem „výrobek roku 2017“. 
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
HighFidelity                                                                                                                                             
Tellurium Q Silver Diamond - speak                                                                                    
„Tento kabel musí nadchnout každého milovníka hudby. V jeho zvuku je vše, co lze od špičkového kabelu očekávat – má plnýa nasycený zvuk, je rozlišený i selektivní a navíc fantasticky podává spodní část pásma. Zvuková scéna je velmi hluboká a desky nahrané tak, aby nás zvuk obklopoval (např. Waters a Kortez) zní velmi spektakulárně. Na to, že se jedná o firmu s technickým profilem, která drahé produkty bere s rezervou, jde tady o kabel „zázrak“ který by se stát neměl – a přesto se stal!“ 
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
Mono and Stereo                                                                                                                                             
Tellurium Q Silver Diamond + Black Diamond XLR/RCA                                                                                    
„Ve světě, kde se ceny kabelů mohou pohybovat v nebeských výšinách, přichází na scénu Tellurium Q jako nový, osvěžující hráč. Zatímco Black Diamonds otevírají nádherný svět Tellurium Q a dovolují nám objevovat hudbu v celé její velikosti, Silver Diamonds za dvojnásobnou cenu přinášejí jedinečnou, křišťálově čistou podobu zvuku, aniž by sklouzly do přílišné křehkosti nebo drsnosti. Geoff Merrigan převzal odlišný způsob pro uplatnění některých logických závěrů z průmyslu a provedl některá zajímavá technická řešení. Výsledky mluví samy za sebe a kabely Tellurium Q pokračují ve své úspěšné cestě do světa nejlepších řešení kabeláže vůbec. Kabely Black Diamond a Silver Diamond jsou nejen „cenově dostupné“ a zvukově vynikající, ale vystupují jako zdravá alternativa ke kabelům s extrémně vysokou cenou, které mnohdy je stěží ospravedlňují své cenovky ani nedokáží přinést alespoň nějakou část vzrušení. Za hodnotu, kterou Tellurium Q nabízejí, jim z celého srdce uděluji „Nejvyšší doporučení“ magazínu Mono and Stereo.“     
Kompletní text najdete zde.  
                                                                      
Sound Rebels                                                                                                                                             
Tellurium Q Silver Diamond – set                                                                                    
„Silver Diamond vypadají zvenčí jako běžná kabeláž. Dobře provedená, elegantní avšak daleká jakékoli výstřednosti. O jejich skutečné hodnotě, vycházející především z technologického pokroku, však svědčí něco zcela jiného – skvělý zvuk. Zvuk, který při pohledu na cenovku těchto kabelů, se vymyká veškerým zvyklostem i kategoriím. Když napíšu, že jsou kategorií samy pro sebe, jako bych nenapsal nic. Naštěstí místo povídání stačí je zapnout do svého systému a každý si je může ocenit sám. Já už to mám za sebou a vím jedno – stálo za to na ně tak dlouho čekat.“      
Kompletní text najdete zde
                                                                      


Několik pohledů  do našeho studia: