• Více než 80 let invence

    


 •                                         
  Jenom několik firem mělo takový vliv na naše životy, aby jejich názvy vstoupily do slovníků jako vlastní označení inovací. V oblasti audia se to podařilo firmě Tannoy, díky dávnému sukcesu v rozvoji a vybavování rozhlasových studií. Později pak firma potvrdila svou vynikající pověst i v začátcích rozvoje audio sféry. Slovo Tannoy je synonymem zvuku a ve slovníku ho najdeme pod heslem „systém komunikace vybavený reproduktory, používaný k emitování hlášení ve veřejných prostorech“
  Tannoy je jednou z nejstarších a nejprestižnějších značek v oblasti audia na celém světě. Vznikla v roce 1926 jako Tulsemere Manufacturing Company a založil ji Guy Fountain.
    • V současnosti je Tannoy značkou, kterou najdeme nejen v poslechových prostorách audiofilů ale rovněž v mnoha prestižních zvukových instalacích po celém světě. Jako příklady můžeme uvést Hong Kong Convention Centre, operu v Sydney, divadlo London Palladium nebo hotely Bellagio a Hard Rock v Las Vegas. Mezi nejnovější instalace pak patří Buri Kalifa a Atlantis Hotel Resort v Dubaji nebo Yas Marina Hotel na okruhu F1 v Abu Dhabi.
  Hlavní Skotské sídlo firmy se nachází již 35 let v Coathridge, poblíž Glasgowa. Všechny produkty Tannoy jsou i nadále projektovány a konstruovány v britské základně. V roce 2002 se Tannoy stal součástí holdingu TC Group, což dodalo firmě spoustu nové energie a nápadů.
  Holding TC Group je složen z několika samostatných jednotek zabývajících se audio-technologiemi. Najdeme zde TC Electronic – lídra v segmentu studiových produktů, Lab Gruppen – švédského specialistu v oblasti zesilování nebo inovátora v segmentu přetváření signálů – firmu Lake. Sloučení zkušeností všech těchto firem s Tannoy umožňuje společně využit výsledky výzkumu i vývoje a ocenění takových produktů jako nová linie Oflex Tannoy jen potvrzuje tuto synergii.


 • Tannoy zůstává v současnosti aktivní ve třech klíčových sektorech audia: HiFi pro domácí poslech, studiové monitory a zvukové instalace. Ve všech těchto oblastech Tannoy používá své vysoce rozvinuté technologie bodového zdroje signálu Dual Concentric. Tato originální koncepce zachovává zásady emitování zvuku tím, že spojuje průzračnou a plynulou emisi signálu s vlastnostmi symetrické disperze bodového zdroje zvuku – True Point Source. Nejnovější, všeobecně uznávaný systém zesílení signálu VQ Series a nový vlajkový model reproduktoru hi-fidelity Kingdom Royal jsou nejlepšími příklady této evoluce techniky nejvyšší jakosti, postavené na systematickém rozvoji.
  Kromě tohoto modelu, obsahuje nabídka firmy Tannoy pro domácí Hi-Fi poslech následující serie: Prestige GR, Legacy, Definition, Revolution XT, Mercury 7 a Eclipse.


  • LEGACY  • Tannoy rozšiřuje svoji nabídku o linii Legacy, která navazuje na původní studiovou sérii HPD, slavící množství úspěchů a ocenění v 70 tých letech minulého století. Tvoří ji stojanový model Eaton a dva modely podlahové, menší Cheviot a větší Arden. Všechny tři modely vzdávají hold svým milovaným předchůdcům, pomocí nichž přivedla společnost Tannoy kvalitní zvuk i do jednotlivých domácností a nastavila standardy pro domácí poslech hudby. Použity jsou legendární papírové reproduktory Tannoy  Dual Concentric o průměrech 10, 12 a 15 palců. Regulované výhybky jsou rozděleny do několika pásem, což umožňuje přesné doladění zvuku soustavy podle akustických podmínek, jaké nabízí daný poslechový prostor. Reproduktorové terminály vyrábí firma WBT a jsou potaženy 24 karátovým zlatem. Umožňují zapojení bi-wiring i bi-amping, použití doplňkového pátého terminálu pak slouží k redukci interferencí rádiových frekvencí (RF) a tím ke zlepšení rozlišení středního pásma. Basreflexové otvory jsou u všech modelů situovány dopředu, liší se pouze velikostí a počtem.  

  • Všechny tři modely jsou k dostání pouze v jedné povrchové úpravě, a to v klasické, pravé ořechové dýze. Skříně jsou vyráběny ručně z desek MDF o tloušťce 19mm, v továrně v Coatbridge ve Skotsku.   
    

  •      
    
   Videa představující řadu Legacy:

  • Video 1 zde.     
   Video 2 zde.
   Video 3 zde.

  DEFINITION


 • Dobrá skotská, to je jedinečný zážitek. Často nezapomenutelný, vždy svébytný a zhusta také zprvu náročný pro smysly, docenitelný až časem, zkušenostmi a po důkladném „odležení". Je úplně jedno, zda ona inkriminovaná skotská momentálně znamená whisky nebo reprosoustavu. Možná právě u poslední zmiňované komodity je odlišnost od běžných zvyklostí nejvýraznější – jen stěží byste totiž nepoznali, že posloucháte typický Dual Concentric, reproduktor řady Definition. I když ono přijde na to, který z inovovaných modelů vám zrovna stojí v poslechové místnosti. Zda jsou to podlahové DC-10Ti nebo DC-8Ti, či stojanové DC-6Ti. Mimo jiné se jedná i o jedny ze vzhledově nejkrásnějších a nejvíce oceňovaných kousků moderní doby. Téměř seversky čisté, jednoduché tvary a velké rozměry tvoří až nadčasově ikonickou kombinaci.  
 • Všechny tři modely jsou konstruovány tzv. DMT technologií (Different Material Technology), což znamená rozdílnost materiálů v předem určené vzájemné kombinaci. Tato konstrukce ideálně pohlcuje vibrace měničů a zabraňuje přenosu jejich šíření na kabinet soustavy, čímž eliminuje nežádoucí zabarvení zvuku. Přes svou velikost působí všechny tři modely velmi kompaktním dojmem.


 •      
   
  Videa představující řadu Definition:

 • Video 1 zde.                                                    
 • Video 2 zde.     

 • REVOLUTION XT

 • Po dlouhých letech skotský výrobce Tannoy obnovuje v hierarchii modelových řad, svou  druhou nejnižší kolekci reprosoustav Revolution. A jde o skutečnou revoluci mezi sériemi Tannoy, protože „XT“ přináší zásadní změny v téměř 60-ti leté historii vývoje legendárního měniče Dual Concentric™. Ten nyní nabízí novou generaci Omnimagnet pohonu a novinku Torus Ogive Waveguide, zajišťující rozptýlení směrovosti nejvyšších kmitočtů. Vyztužuje také akustickou dráhu jednotky, což navyšuje koherenci mezi výškovým a středobasovým měničem.


 • Tannoy rovněž přichází s kompletně novým a unikátním konceptem kabinetu reprosoustavy. Průkopnicky představuje dvoukomorový, dvojitý bassreflexový systém se spodním vyzařováním. Spodní část kabinetu je navíc šikmá, upevněna chromovanými sloupky k podstavci s jednoduše nastavitelnými robustními hroty. Povrch kabinetu je ručně pokrýván pravou dýhou ve dvou odstínech, stejně jako u vyšších, prémiových řad Tannoy.

   
            
         
 •        
  Videa představující řadu Revolution XT:

  Video 1 zde.    
  Video 2 zde.     
  Video 3 zde.  
    
 • MERCURY 7


 • Základní model katalogu Tannoy, model Mercury V4, se stal nenápadným trhákem. Dost možná kvůli velmi atraktivní ceně, kdy právě tito Skotové jako jedni z prvních dokázali nabídnout i v nejnižších cenových třídách hodnoty skutečného high fidelity a zachytili trend rapidního růstu kvality v základních patrech reprodukční techniky. Nyní přichází zásadní inovace celé řady Mercury, nabízející za mírně vyšší cenu nový vzhled i evoluci techniky. Inovované varianty Mercury 7 - již šesté generace - zůstávají stále jednoduše střiženými a kompaktními soustavami, přestože disponují většími kabinety. Díky masívnímu podstavci působí dospěleji a moderněji, jsou stabilnější a nabízí výrazně větší autoritu. Veškeré měniče jsou zcela nové, mají větší průměr i výkon, vyšší citlivost i frekvenční rozsah.
  Všechna tato vylepšení posouvají celkový dojem z poslechu o opravdový revoluční skok dopředu, což potvrzují i první testy z celého světa. 

   


  Výsledkem jsou soustavy, které hrají bez problémů s jakýmkoli zesilovačem, nabízejí vyzrálý a spojitý přednes, vynikají skvělou stereofonií, kulturním, vyváženým a nenásilným podáním basů a pulzující dynamikou. Mají atraktivní design a zní podstatně vyzráleji, než jejich předchůdci.
   


     


  Videa představující řadu Mercury 7:

  Video 1 zde.   
  Video 2 zde.  

    

  ECLIPSE


  Nová základní řada Tannoy Eclipse nabízí velmi dobré soustavy za nevelké peníze. Tváří se nenápadně ale již první poslech naznačí, s kým máme tu čest. Tyto štíhlé reproduktory poskytnou tonálně vyvážený zvuk s vyrovnaností všech pásem a celkovou vyrafinovaností výsledného projevu. Základem kvalitní reprodukce jsou vyztužené ozvučnice se zadním basreflexem. Výškové kaloty jsou vyrobeny z hedvábí a středobasové měniče tvoří papírové membrány, vyztužené multivlákny.
   

     
   

  Videa představující řadu Eclipse:
  Video 1 zde.   
  Video 2 zde.   
  Video 3 zde.  
   


 • Veškeré informace najdete na stránkách výrobce.   

  Ceník výrobků zde.   T E S T Y :

Avforums
LEGACY Eaton
„Po delší době poslechu soustav Tannoy Eaton, máte pocit, že většina ostatních reproduktorů zní jako sluchátka. Mohu vám říci, že interakce s těmito soustavami mě dělá šťastným. Mám rád nesmírnou pozornost k detailu a k řemeslné práci, která byla těmto soustavám věnována. Lidé, kteří se hluboce zabývají muzikou vytvořili něco, co není pouze elektronikou. Tyto soustavy mají navíc dovednosti, které jsou nad jakýmikoli soustavami v podobné cenové relaci – totiž cit pro stupnici přirozenosti. Pak se vám může stát, že většina konkurence bude vedle Tannoy Eaton znít jako „přeplněná malá krabička“. Zcela bych chápal, pokud byste si zvolili tento „nádherný výbuch minulosti“, který přináší opravdovou náklonnost. Vřele doporučuji!“   
Kompletní test najdete zde.


PPL audio
LEGACY Eaton
„Výchozím bodem pro úspěch je použití velmi kvalitních komponentů. I přes to však k vytvoření mimořádné soustavy je potřeba mnohem více, než kvalitní materiály a vodiče. Jde o inženýrské zkušenosti s hlubokým pochopením akustiky, spoustu zručnosti, inspirace a pořádnou dávku fantazie. Například multi-segmentová výhybka použitá v modelu Eaton má dva nezávislé kanály, které byly chytře navrženy tak, aby do reproduktoru Dual Concentric dodaly to nejlepší z nízkých i vysokých frekvencí současně a zajistily tak skutečně přirozený zvuk. A vzhledem k tomu, že soustavy pracují ve vašem poslechovém prostoru, přední ovládací panel vám umožní zvýšit nebo selektivně odříznout vysoké nebo nízké frekvence tak, aby se „vešly“ do vašeho obývacího pokoje, nebo aby odpovídaly vašemu osobnímu vkusu. Dlouhé a bohaté dědictví firmy Tannoy tedy žije i nadále v nových soustavách Eaton. Dědictví, které odolalo testu času a přizpůsobilo se vývoji nových technologií.“     
Kompletní test najdete zde.


Audio Appraisal
LEGACY Cheviot
„Jedná se o veliké reproduktory s obrovským zvukem, které nabízejí teplou a lahodnou prezentaci s uvolněnou tonální povahou a spoustou výkonu v případě potřeby. Postarají se o to, aby vaše hudba vytvořila příjemný večer před praskajícím ohněm v krbu, možná se skotskou whisky v ruce, možná i se dvěma, abyste vydrželi poslouchat celou noc. Tyto soustavy vám nabídnou obrovskou zvukovou scénu s masívní dynamikou a plnými hrstmi výkonu. Ale pryč s audiofilskými nesmysly. Jde opravdu o úžasné soustavy, z nichž hudba proudí se zdánlivou lehkostí. Pokud máte vhodný prostor a nevadí vám retro-vzhled, tyto veliké Tannoye si pro své dědictví i pro vaši pýchu opravdu zaslouží využít místo ve vašem hudebním systému.“       
Kompletní test najdete zde.


Trusted Reviews
LEGACY Arden
„I když pro ně máte dostatečný posluchačský prostor, i přesto je nutno si je napřed vyzkoušet. Arden totiž nebude pro každého. Jejich výkon je tak okouzlující, že byste mohli jít nakupovat světlice na oslavu ještě před koncem první písně. Takových soustav je totiž na trhu docela málo. Existují reproduktory, které méně zabarvují zvuk nebo nabízejí podrobnější výšky či agilnější basy, ale velmi málo (pokud vůbec) je takových, které dokážou nabídnout tak úchvatnou kombinaci přesnosti a jemnosti zobrazení současně.“        
Kompletní test najdete zde.


Stereo+
DEFINITION DC-10Ti
„Tyto skotské soustavy dělají vše tak, jak to od reprosoustav vyžaduji. Jsou snadno použitelné k jakémukoli zesilovači, mají fantastické basy a magické středy i výšky. Kromě toho nabízejí fantastický „vztah k hudbě“. Díky principu Dual-Concentric si basy žijí svým vlastním životem, zobrazení prostoru je přímo holografické s mohutnou šířkou a hloubkou prostoru, která je vykreslena s brilantní přesností. Výsledek, kterého dosáhli výrobci u těchto soustav, je přímo fantastický. Vypadají skvěle, a vzhledem k tomu co přináší je i cena velmi, velmi dobrá.“      
Kompletní test najdete zde.


Hi-Fi World
DEFINITION DC-10Ti
„Po dlouhodobém poslechu DC10 Ti jsem dospěl k závěru, že toto jsou jedny z nejlepších soustav, jaké jsem kdy testoval. Nejsou ideální, ale ideální reprosoustava neexistuje. Jejich zvuk je neobvykle silný a masivní. Poskytují vynikající basy a nevyžadují extra výkonné zesilovače. Například Sugden FBA-800 s výkonem pouhých 30 wattů, mi bohatě postačil! Elegantní vzhled, výborná kvalita provedení a krásný zvuk garantují, že jsou dokonalým doplňkem, neposkytujícím sebemenší důvod ke kritice. Tyto sloupky zaručují neobyčejně přesný přenos nuancí, který je schopen odhalit podstatu záznamů a ohromit svou dynamikou. Jedním slovem – třída!“  
Kompletní test najdete zde.

Nomono
DEFINITION DC-10Ti 
„Tyto soustavy máme hodně rádi. Je to vážně velmi dobrý reproduktor, který přináší spoustu radosti z hudby a jehož poslech je přímo nakažlivý. Funguje velmi dobře pro všechny druhy hudby. Dílenské zpracování je na té nejvyšší úrovni a navíc je snadné je umístit v jakékoli poslechové místnosti. Možnost uzemnění pak poskytuje ještě více kvalitní reprodukce. Veliký potlesk pro Tannoy, je fakt moc dobrý. Poslechněte sami!“  
Kompletní test najdete zde.


Hi-Fi Voice
DEFINITION DC-10T
„Tannoy Definition DC10T jsou okouzlující, ba dokonce strhující reprosoustavy, kterým lze snadno podlehnout. Pokud přistoupíte na jejich hru, na jejich velký, hutný, barevný a všeobjímající charakter, pak se jim chtě nechtě budete muset odevzdat na dlouhé hodiny, protože jsou vyladěny jako výtečná skotská whisky – jen ochutnáte a už nemůžete přestat a i když si nadávkujete jen malou kapičku jejich zvuku, brzy se k nim vrátíte. Je faktem, že nejde o charakteristiku pro vyznavače stroze studiového zvukového podání, kteří touží rozpitvávat mikroskopické detaily. DC10T umí informací zprostředkovat neuvěřitelně mnoho, ale tečou k vám přirozeným, poklidným způsobem, hrnou se na vás spolu s množstvím barev ve zvuku bohatém po všech stránkách. Přísná realita není cílem těchto sloupů, jejich cílem je okouzlit podmanivou hudbou a zprostředkovat její emoce. Cílem je realita krásná, realita zábavná a realita maximálně muzikální. Vezmeme-li v potaz opravdu skvostný exteriér a parametry jako dělané pro snadné zasazení do libovolného systému, jsou Tannoy Definition DC10T vysochanými reprezentanty high endové audio techniky pro ty, kteří nadevše, ale poklidně milují živoucnost v hudbě a hudbu v životě.“ 
Kompletní test najdete zde.

Hi-Fi Choice
ECLIPSE TWO
„Tannoy zkonstruoval skvělé sloupky za nevelké peníze. Tváří se nenápadně, ale již první chvíle strávené v jejich společnosti, byly pro mně ohromným zaskočením. Takhle vyrafinovaný zvuk z takto levných soustav jsem ještě neslyšel, a to nejen v kontextu prezentace tonální rovnováhy, ale i symbiozy mezi jednotlivými frekvenčními pásmy. Samozřejmě, že tyto levné sloupky mají i nedostatky, ale ty jsou při vnímání celku naprosto nepodstatné. V mém hodnocení jednoduše lépe hrající soustavy za podobnou cenu prostě neexistují.” 
Kompletní test najdete zde.


Hi-Fi Choice
MERCURY 7.2
„Nové Mercury 7.2 vás ohromí především skvělou stereofonií, kulturním, vyváženým a nenásilným podáním basů, pulzující dynamikou i tonální vyvážeností. Vtahující barevný zvuk staví především na dobře vykresleném pásmu středů. Tannoye jsou nenáročné na připojený zesilovač, i většina přístrojů z nízké cenové relace si s nimi bez problémů poradí. Mají nový atraktivní design a díky měničům nové generace zní podstatně lépe a vyzráleji, než předcházející modely.”  
Kompletní test najdete zde.

AudioStereo
MERCURY 7.2
„Tyto půvabné monitory jsou skvělým příkladem toho, že není potřeba vydávat horentní sumy za to, že můžeme „obcovat” se zvukem třídy Hi-Fi. Navíc se naprosto bez trémy či jakýchkoli komplexů sehrají i s velmi drahou elektronikou, nabízejíc spojitý a vyzrálý přednes, který nám může přinést příjemné chcíle oddychu v nekonečné honbě za nedostižným audiofilským snem.” 
Kompletní test najdete zde.

Hi-Fi Choice
MERCURY 7.4
„Tyto podlahové soustavy nejnovější série Mercury, dokáží doslova nadchnout živelným a energickým podáním napříč všemi pásmy. Pochvalu však zaslouží obzvláště ukázkové propojení středního pásma s výškami, mohutně burácející basy a velmi široké podání stereobáze. Mercury 7.4 však nic nedělají násilně, vše zní velmi kulturně, což je vlastnost, charakterizující značně dražší soustavy. Velmi dobrých zvukových výsledků můžeme dosáhnout i s levnými zesilovači, protože Tannoye při své vysoké citlivosti a přívětivé impedanční charakteristice, jsou nenáročné na připojený zesilovač.“ 
Kompletní test najdete zde.

The Absolute Sound
REVOLUTION XT8F
„Pointa je taková, že Tannoy XT 8F jsou skvělé soustavy a při ceně 2600 USD vám z jejich poslechu „spadne čelist“. Finální vyhotovení je krásné - skříň posazená na chromovaných trubkách a celek potom na podstavci s hroty, působí velmi elegantně. Je také zajímavé si uvědomit, že Tannoy vyrábí celou řadu soustav založených na podobné technologii (nový Omnimagnet Dual Concentric + inovovaný woofer), které vrcholí vlajkovou lodí DC10Ti, za 10000 USD. Vzhledem k tomu, že model XT 8F nabízí takto vynikající zvuk a ohromující hodnotu, můžete si být jisti, že budeme zkoumat i další modely této ctihodné britské společnosti.“ 
Kompletní test najdete zde.


Hi-Fi Choice
REVOLUTION XT8F
„Takovými vlastnostmi, jakými disponuje Tannoy XT-8F pokud jde o zobrazení prostorové scény, se mohou pochlubit pouze soustavy nejvyšší třídy high-end. Ve své cenové kategorii Tannoy v současnosti nemá konkurenci. Soustavy nás rovněž fascinovaly nejen masitým, ale i dokonale kontrolovaným basem. Jsou určeny především posluchačům, kteří dokáží ocenit detail, prostor a související emoce. Jde o přirozeně a věrně znějící soustavy, které nabízejí stereofonii o holografické hloubce. Jsou lehce ustavitelné a příjemné k většině zesilovačů, včetně lampových.”    
Kompletní test najdete zde.


The Absolute Sound
REVOLUTION XT8F
„Jsem v naprostém souladu s hodnocením Roberta Harleye, který XT 8F nazval Top objevem CES 2015 a tipoval jejich cenu mezi 7000 až 10000 dolary. Tannoy skrývá natolik virtuózní středy, že je opravdu konkurenceschopný s reprosoustavami, jejichž cena se blíží $ 10k. Nečekal jsem, že v této cenové kategorii najdu takovou rychlost a transparentnost zvukové scény nebo sladké středy s maximální čistotou výrazu. Já jsem opravdu vůbec nespěchal, abych vytlačit XT 8F ze své poslechové místnosti. A to je velkou chválu od někoho, kdo je majitelem o mnoho dražších reproduktorů. Tak si udělejte laskavost a zajděte si Tannoy XT 8F poslechnout. Budete rádi, že jste tak učinili!“ 
Kompletní test najdete zde.


Hi-Fi World
REVOLUTION XT8F
„V konečné analýze nejsou soustavy XT 8F absolutně přesné. Výšky zní spíše umírněně a vyšší basy naopak působí zdůrazněně. Ale právě to jim dodává živost a hnací sílu. Zjistili jsme, že pokud je jejich low-end zkrocen použitím ucpávek z akustické pěny, nabízejí za skvělou cenu velmi poutavý poslech. Jde o temperamentní podlahové soustavy s excelentním, velikým zvukem a se schopností dokonale režírovat zvuk. Všechny žánry umí podat velmi zábavně.“
Kompletní test najdete zde.


What Hi-Fi
REVOLUTION XT8F
Stejnou redakci WHAT HIFI navštívil a v červnovém čísle je testovaný větší model Tannoy Revolution XT8F. Nadšení týmu WHAT HIFI je zcela zřejmé – po dlouhodobém poslechu této novinky Tannoy napsali: „Myslíme si, že jsou pravděpodobně nejlepší ze všech! XT8F je vynikající koupě!“
Kompletní test najdete zde.

REVOLUTION XT6F      
Anglický odborný magazín WHAT HIFI v květnu publikoval „supertest“ sedmi účastníků podlahových soustav. Naprosto jasným vítězem se stala novinka Tannoy Revolution XT6F s maximálním hodnocením ve všech srovnávacích kritériích. Redakce nešetřila uznáním zvukových i konstrukčních kvalit tohoto modelu a vynesla verdikt: „Talentovaná a nesmírně zábavná soustava, kterou bude těžké překonat“.
Kompletní test najdete zde.What Hi-Fi
REVOLUTION XT6F
„Za tuto cenu jsou Tannoy Revolution XT6F neuvěřitelné reproduktory. Jejich zvuk je bezprostřední a je velmi zábavné je poslouchat. Nemají problém přilákat vaši plnou pozornost. Byli jsme velcí fandové modelu DC6T SE, ale nový model XT6F je definitívní krok vpřed v kvalitě zvuku i v provedení.“
Kompletní test najdete zde.
 


Pohled do našeho studia: