• Německá značka Octave je od počátku spojena se solidností,
  mimořádnou kvalitou provedení 
  a se zvukem na té nejvyšší úrovni.


 •                                         
  Od počátku je také za technický projekt, vzhled i provedení zesilovačů Octave odpovědný Andreas Hofmann. Ten svůj první zesilovač postavil již v roce 1975, ale ve skutečnosti historie firmy sahá až do roku 1968, kdy otec Andrease založil fabriku zabývající se navíjením transformátorů. A protože transformátory jsou, jak známo, základem pro výrobu veškerých zesilovačů, můžeme již zde vystopovat začátky budoucích úspěchů firmy Octave. Dobře provedený transformátor – to je poklad. A pokud můžeme produkovat tyto poklady pro sebe samotného, podle vlastních specifikací a představ, pak máme vyhráno. 
  Podle Andrease je čistě lampová konstrukce „nudná“, proto se hned od počátku věnoval vzájemnému propojení perfektního trafa a lampy s nejnovějšími polovodiči. Dle jeho koncepce teprve perfektní „společnost“ napájecích a kontrolních obvodů pomůže získat požadovaný výsledný efekt a předvést výhody elektronek v plné kráse.  
      


  Současná technika solid-state, spojená s kouzlem lamp, umožňuje dosáhnout i v rozumné ceně kvalitu zvuku, o jaké jsme před několika dekádami mohli jen snít. Elektronky rovněž nemusí přinášet obvyklé uživatelské problémy, změkčovat zvuk nebo vykazovat horší výsledky měření. Mohou pracovat stejně bezporuchově jako tranzistory, dosahovat stejných technických parametrů a poskytovat uživateli spoustu radosti z poslechu hudby. Proto ve všech zesilovačích Octave platí jedna hlavní zásada – lampa zesiluje signál, ale obklopují ji tranzistorové pomocné služby. Můžeme využít systém Ecomode, který přepne zesilovač do pohotovostního režimu, pokud na vstupu nezjistí žádný signál nebo tzv Soft-start, prodlužující životnost lamp a kondenzátorů. Všechny zesilovače jsou rovněž vybaveny samoregulačními ochrannými obvody, možností přesného nastavení biasu pomocí barevných led diod nebo přepínači umožňujícími použít různé typy lamp. Možnosti upgrade pak nabízejí externí připojení napájecích jednotek Black Box a Super Black Box nebo interních modulů phono předzesilovačů.

 •  

 • Nabídka této německé firmy není nijak extrémně rozsáhlá. Představuje čtyři typy integrovaných zesilovačů, označených víceméně podle výkonu jako V-40SE, V-70SE, V-80SE a čerstvou novinku   V-110SE, přičemž první dva jmenované využívají po dvě elektronky 6550 na kanál, model V-80SE je osazen nejmodernějšími a nejvýkonnějšími elektronkami KT-150 a nový model V-110SE pak typem elektronek KT-120, vždy rovněž 1 pár na kanál. Kromě velkého výběru různých předzesilovačů phono MM/MC, najdeme v nabídce také čtyři modely linkových předzesilovačů. Jsou to dva modely řady 300, tedy HP-300Mk2 a novější HP-300SE, dále pak HP-500SE a nejvyšší model HP-700. Stereofonní koncové zesilovače firma nabízí dva - model RE-290 osazený dvěma páry elektronek KT-120 a nový model RE-320 osazený dvěma páry KT-150 a poskytující výkon až 2x130W. Na vrcholu nabídky pak stojí monobloky MRE-130 osazené 4ks elektronek 6550 každý a především modely MRE-220 osazené 4ks elektronek KT-120 každý a poskytující úctyhodný výkon 2x220W. 
  Zcela na vrcholu nabídky se nachází „The Jubilee Line“ zkonstruovaná k 20 výročí založení firmy a skládající se z předzesilovače a monobloků o výkonu 2x250W osazených lampami 8x6550 každý, případně výročních monobloků označených Jubilee mono SE Power Amplifier o výkonu 2x450W, osazených 8xKT120 každý.
   


 • Všechny zesilovače Octave jsou konstrukcemi typu push-pull s „plytkou“ zpětnou vazbou. Andreas Hofmann zastává názor, že základem pro přenos věrného zvuku je veliká šířka pásma, nízké zkreslení, schopnost zvládnout vysoké zatížení a dostatečný výkon. Stejně důležitými aspekty jsou pak bezporuchovost, dlouhá životnost a snadnost obsluhy. Zesilovače Octave by měly bez jakéhokoli zásahu fungovat minimálně 10-15 let, samozřejmě nepočítáme výměny lamp.  Veškerá výroba probíhá v Německu, ve městě Baden poblíž Karlsbadu. Udržování celého procesu pod jednou střechou není nejekonomičtější, obzvláště pak v Německu, ale umožňuje kontrolu kvality v každé fázi výroby. Andreas Hofmann je i nadále majitelem a hlavním projektantem Octave, navíc sám vybírá dodavatele, přičemž jediným kritériem je vysoká kvalita a dlouhodobá bezporuchovost. Nízká cena není rozhodující. O tom, že Andreas je ochoten za unikátní řešení zaplatit podstatně více peněz, svědčí použití výstupních transformátorů, které jsou navíjeny přímo v továrně Octave, a navíc jejich jádra jsou dováženy od jediného producenta PMZ na světě – ze Švýcarska. Dráž už to snad ani nejde! Tyto transformátory však nabízejí o 30-40% větší šířku přenášeného pásma a mají podstatně nižší rozptyl magnetického pole. Což znamená, že jsou energeticky vydatnější.  Po dlouhá léta získává značka Octave četná ocenění ve čtenářských průzkumech. Vynikajících výsledků dosahuje ve všech testech a recenzích, neustále se její výrobky ocitají na nejvyšších příčkách žebříčků všech důležitých světových HiFi magazínů. Velmi dobrou pověst mají zesilovače Octave rovněž mezi obchodníky, ale nejdůležitější je to, že si získaly bezmeznou důvěru mezi milovníky hudby….


  Veškeré informace najdete na stránkách výrobce.  

  Přehled ocenění najdete zde.

 • Ceník výrobků najdete zde.


 • Videa:  

  V-110 SE novinka zde.   
  MRE-220 zde.  
  MRE-220 zde.  
  Octave High Eng Munich 2014 zde.

   

 • Testy:

 • V-110 / KT 150 zde.    
  V-110 zde.
  V-110 zde.  
  V-110 zde.   
  V-70 SE zde.     
  V-70 SE zde.    
  V-70 SE zde.    
  V-40 SE zde.   
  V-40 SE zde.   
  V-40 SE zde.   
  V-80 SE zde.    
  V-80 SE zde.     
  V-80 SE zde.     
  V-80 SE zde.     
  V-80 SE zde.   
  V-80 SE zde.     
  V-80 SE zde.   
  V-80 SE zde.    
  V-80 SE zde.      
  MRE-220 zde.
  MRE-220 + HP-500 SE zde.   
  HP-300 SE zde.   
  HP-300 SE zde.     
  HP-300 MK2 zde.

 • Pohled do našeho studia: