•               
 • Nordost je firmou naprosto oddanou hledání nejlepšího zvuku, 
  skrze využívání nejmodernějších technologií.

   Nordost is really making the connection!
    


 •  

 • Americká firma Nordost byla založena v roce 1991, a již za tuto poměrně krátkou dobu, si vydobyla značnou prestiž ve světě high-end a respekt u posluchačů po celém světě.  K výrobě využívá firma nejnovější technologie z oblasti medicíny, její kabely jsou osazeny precizními vodiči, vyvinutými pro potřeby kosmického průmyslu ve spolupráci s agenturou NASA. Podpora z oblasti kosmických letů a mikrochirurgie, umožnila firmě provádět takto pokročilé výzkumné programy a následně i výrobu nezvyklých, dokonalých produktů. 

  Prvním produktem firmy Nordost uvedeným na trh, byl revoluční - plochý reproduktorový kabel Flatline Gold s tvrdou izolací. Jeho nevídané zvukové vlastnosti způsobily to, že brzy se staly ploché kabely specialitou Nordostu. Rychlý technologický postup pak přinesl rozvoj firmy, která začala nabízet širokou nabídku produktů v různých cenách, produktů s doposud nevídaným poměrem ceny a kvality. Nordost přišel také s nezvyklým přístupem k prodeji svých výrobků tím, že začal otevřeně demonstrovat a porovnávat své výrobky s konkurencí. Tato strategie se ukázala jako velmi efektivní a časem se prezentace kabelů Nordost staly vyhledávanými na High-End výstavách po celém světě.
       

 • Kabelem, který přivedl firmu do světa igh-end, byl model označený zkratkou SPM z roku 1997, což označuje rychlost, preciznost a muzikálnost. Tento kabel slučuje plochý profil použitý v předchozím modelu s měděnými vodiči pokrytými vrstvou stříbra. SPM se rychle stal vzorem pro ostatní producenty, sbírajíc dokonalá ocenění recenzentů i audiofilů z celého světa.

  Dalším krokem vpřed bylo využití inovativní izolační technologie, nazvané Micro Mono – Filament.     Ta byla výsledkem výzkumů, prováděných nad možnostmi jednotlivých vodičů a zachováním jejich vlastností. Výsledkem pak bylo využití antistatického spreje ECO 3 a zařízení pro vyhřívání kabelů CBID. Tyto technologie byly prvně použity v interkonektu Quattro-fil.
    

 • Sloučením všech dosavadních poznatků a technologií pro využití litých vodičů OFC pokrytých vrstvou stříbra, uvedl Nordost v roce 1999 na trh model Valhalla, kabel, který otevřel nové obzory v oblasti reprodukce zvuku. Ten okamžitě převzal na trhu výsadní pozici modelu SPM, stal se novým etalonem a započal éru stíněných interkonektů a následně kabelů digitálních i napájecích.

  Současně s uvedením této série byla představena nová pokročilá technologie nazvaná Dual Micro Mono-Filament, která umožnila další snížení dielektrického efektu. Kabel Valhalla pak byl v roce 2003 ještě doplněn o síťový kondicionér Thor a další tři podobné systémy, vybavené technologiemi z mikro vláken. Valhalla rovněž dala základ pro vznik reproduktorových i linkových kabelů řady Norse, která nabídla technologie Dual Micro Mono-Filament v kategoriích podstatně přístupnějších cenově.
                                                                                                                                                         • Nejvíce spektakulární však jsou výsledky z posledního desetiletí. V roce 2007 Nordost doslova šokoval celou komunitu high-end tím, že uvedl na trh vlajkovou loď Odin. Využitím technologie Dual Micro Mono-Filament společně s novým, revolučním systémem stínění v interkonektech a napájecích kabelech, dosáhl Nordost tak precizně provedených a komplexních kabelů, jako nikdy předtím. Žádný jiný kabel nebyl schopen konkurovat modelům Odin.

 • V současné době již Nordost nabízí druhou generaci modelů Odin 2, Valhalla 2 i celé řady Norse 2. Všechny současné modely využívají patentovaný systém stínění materiálem FEP - Flourinated Ethylene Propylene, všechny vodiče jsou vyrobeny z ultračisté bezkyslíkaté mědi a potaženy vrstvou stříbra o síle 60 mikronů. Stěžejní je však využití technologie Precision Micro Mono-Filament pro kabely repro a Dual Mono-Filament pro interkonekty. Díky všem těmto materiálům a technologiím, dosahují kabely parametrů (kapacita a indukčnost) blížících se nule, takže rychlost šíření signálu v kabelech repro je vyšší než 96% a v interkonektech vyšší než 80% rychlosti světla. Kabely se tedy chovají téměř, jako by v systému vůbec nebyly.  Nikdy dříve žádný konkurent nebyl schopen vydobýt tolik možností a informací z audio přístrojů. Nikdy dříve si posluchači nebyli schopni uvědomit, jak důležité jsou vysoce kvalitní kabely pro reprodukci zvuku a obrazu. Nikdy dříve nevložila žádná firma tolik úsilí do výzkumu, aby odkryla veškerá tajemství chování vodičů a následně aplikovala tolik unikátních technologií při výrobě kabelů ve všech cenových kategoriích. Nordost je firmou naprosto oddanou hledání nejlepšího zvuku, skrze využívání nejmodernějších technologií. Nordost is really making the connection!

  Všechny kabely jsou vyráběny ručně v USA ve státě Massachusetts přímo v centrále firmy a poté distribuovány do více než 70 zemí světa.


 • Současná nabídka kabelů Nordost pokrývá všechny cenové kategorie a je rozdělena do 4 řad:

  • LEIF   (White Lightning, Purple Flare, Blue Heaven, Red Dawn) 

  • Veškeré informace najdete zde.

  • NORSE 2   (Heimdall 2, Frey 2, Tyr 2) 

  • Veškeré informace najdete zde.   

  • VALHALLA 2              

  • Veškeré informace najdete zde.   

  • ODIN 2                                      

  • Veškeré informace najdete zde.   


 • Kompletní informace najdete na stránkách výrobce.   

 •  
  Stránky dovozce najdete zde.   


 • Ceník najdete zde.  

 •   

 • Testy:

 • Canada Hifi   
 • Nordost Heimdall 2 (AC + interconnect + koax + speaker)   
 • „Myslím, že jsem řekl dost, ale pokud moje nadšení pro Heimdall 2 není ještě dostatečně zřejmé, pak se musím omluvit za svou vlastní neschopnost, popsat výstižně své pocity. Stačí, když dám své slovo na to, že jsem ohromen! A to ve všech ohledech. Od transparentnosti a tonality přes nízkou hlučnost, zaostření, koherenci, načasování až po celkový hudební záběr. K dnešnímu dni jsem lepší nezažil. Nemohu říci, že Heimdall 2 je levný (velmi málokdy jsou velké věci levné), ale co mohu říci je, že Nordost Heimdall 2 je úžasný a lahodný. Vraťme se však zpět k mé původní otázce - co udělá „Old Norse story“  s kabely Heimdall? Má s těmito kabely společného i něco jiného než jméno? Jediné, co mohu odhadnout je, že Nordost má v úmyslu přivést nás trochu blíž k nebi, ne-li přivést přímo bohy ke kabelům Heimdall 2. A myslím, že se to povedlo.
  Pro naprosto bezchybný výkon, uděluje redakce kanadského HiFi Magazínu kabelovému setu Nordost Heimdall 2 ocenění Choice Award.      
 • Kompletní test najdete zde.  

 • Hi-Fi +   
 • Nordost Blue Heaven 2 (AC + interconnect + speaker)   
 • „Asi po třech týdnech denního užívání začaly kabely podstupovat změnu. Postupně se vytvářela nová úroveň výkonu, rostla celková propracovanost zvuku. Co se objevilo, byla ještě živější sada kabelů než dříve, s vnějšími okraji a jasností jejich dynamické rozlišovací schopnosti. Systém se dostal do ideální rovnováhy ve všech správných místech, kreslení elektroniku společně jako Lepšího celek s ještě lepší pocit jistoty a stability na hudebním snímku. Nyní systém zněl jako jednotně hudebně zaměřený celek, spíše než soubor drahých komponent.  
 • Jednou ze zajímavých věcí při posuzování stavu kabeláže je, že můžete zpětně analyzovat tento proces tím, že nahradíte jen jeden z kabelů a posloucháte účinky, které tato změna vnese do zvuku celé sestavy. Já jsem vyměnil symetrické kabely, které vedly signál z CD přehrávače do zesilovače, za dražší kabel od jiného výrobce. A pokud bylo nutné nějaké potvrzení pro použití kompletního jednotného setu Blue Heaven 2, bylo to ono. Neříkám, že systém zněl s novým kabelem špatné. Ve skutečnosti se zvuk stal teplejším a tlustším, ale rytmická jednotnost i pulsování hudby zmizely. Teď to spolu „koktalo“ tak jako mnoho jiných high-end systémů které slyším. Šlo jistě o působivé hi-fi, ale konkrétní zaměření a explicitní vyprávění hudebního příběhu, bylo silně ohroženo. To je místo, kde Blue Heaven a využití jeho kompletního setu, opravdu ukázal své výhody a silné stránky. Způsob, jakým systém reaguje, když jde do tuhého, a to zejména během multi-instrumentálních pasáží, je tak mnohem lepší, protože vliv kabelu a rovnoměrnost rychlosti přináší pocit harmonie a rovnováhy. Mix-kabely se s tím prostě nemohou rovnat. 
 • Zdá se mi, že Blue Heaven naznačují mírný posun ve zvuku Nordostu. Ve skutečnosti se jedná o velmi sladkou sadu kabelů, která může nabídnout tónovou rovnováhu, která poskytuje perfektní hloubku, obrazovou stabilitu a klid, jaký za normálních okolností můžeme slyšet pouze u mnohem dražších modelů. To vše, zkombinováno s prakticky unikátní rychlostí a rytmickou pochoutkou, která byla vždy charakteristickým znakem přístupu Nordostu, poskytuje ve výsledku kabel, který není tak brutální, pokud jde o odhalení systémových vad, jak to bývalo dříve. Někteří posluchači budou i nadále dávat přednost těžké váze, větším rozměrům a multi-vláknům mohutných měděných kabelů na trhu. Budou mít rádi teplo, útulnou hudební hutnost a „punč“ z těchto kabelů. Na rozdíl od nich, Blue Heaven dokáže úžasně formulovat a je plný výrazových schopností. Je také pravda, že zatímco Blue Heaven má pozoruhodné rozlišení, monofilní kabely položené v ceníku Nordostu výše, toto i čistou hudební transparentnost dostávají ještě do zcela nových výšin propracovanosti. Ale pro systémy všech cen a kvalit, představuje Blue Heaven vynikající řešení problému a navíc za velmi rozumné peníze.“        
 • Kompletní test najdete zde.  

 • Audiodrom   
 • Nordost Odin  (napájecí)   
 • „Je potřeba to říci natvrdo: není druhý takový sí´tový kabel, jako je Odin. Pokud o tom hodlá někdo diskutovat, ať si ho zajde nejprve poslechnout. Teoretizování v tomto případě nikam nevede a je to jen ztráta času. Už síťová Valhalla představuje obrovský skok – přišla se zvukem, který jen obtížně hledá soupeře. Najednou je tu Odin a kompletně přepisuje veškeré žebříčky a pořadí.“            
 • Kompletní test najdete zde.  

 • Audiodrom   
 • Nordost Odin  (repro)   
 • „To, co v některých velmi dobrých sestavách zní jako hůře či lépe definované lechtání kovu kovem, dostane v případě Odinu velmi konkrétní obrysy. Jasně slyšíte krouživý pohyb kovových drátů po tělese činelu, není problém vnímat jeho rezonance a časově přesně ohraničené doznívání. V záplavě nenásilně podaných mikrodetailů se doslova koupete a je těžké vracet se zpět.“  
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Valhalla  (napájecí)   
 • „Je až děsivé, kolik skrytých informací je ještě možné vytáhnout ze stříbrných disků. Ještě děsivější však je, že se to dá zrealizovat něčím tak obyčejným, jako je síťový kabel. Důrazně doporučuji si nejprve připravit finance a teprve potom si jít Valhallu poslechnout, protože návrat zpět k realitě jakýchkoli jiných síťových šňůr je hodně frustrující a nemuseli byste to rozdýchat.“       
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Valhalla V2 (repro)   
 • „Sestava pěti saxofonů z labelu Audio Lab vtrhne do místnosti ve velkém stylu, s brutální dynamikou a laserovým rozlišením. A když pak kouknete do bookletu a zjistíte, že jde o nahrávku z roku 1976, musíte se štípnout do ruky, jestli nesníte. Ohromná kontrola nad zvukem prosvětluje jeden temný kout za druhým, disk střídá disk, a na každém je k objevení něco nového. Postupně se dostanete do módu, že začnete propadat panice – co si mám pustit teď? Do rána času dost, možná bych si mohl vzít zítra i dovolenou…. !“         
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Valhalla (interkonekt)   
 • „Mnozí považují Valhallu za výsledek chytrého marketingu a mají pravdu. Mnozí však tvrdí, že jde o jeden z nejlepších kabelů současnosti – i ti mají pravdu. Valhalla prostě je a navždy zůstane synonymem pro nový etalon high-endového zvuku.“       
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Hi-Fi Voice   
 • Nordost Tyr 2   
 • „Referenční čistota, lehký, velmi zřetelný a neagresívní zvuk, vynikající podání detailů bez jakéhokoli omezení dynamiky, téměř žádný vlastní zvukový charakter.“ 
 • Kompletní test najdete zde.    

 • The Absolute Sound   
 • Nordost Frey 2   
 • „Přestože tyto kabely reprezentují již zatraceně vážné výdaje, je jejich cena přiměřená hlavně pro high-end systémy v rozmezí $ 15k- $ 25k, tedy pro pokročilé audiofily. Z tohoto pohledu je Frey 2 výjimečným performerem osvědčené značky, která se po desetiletí neustále zlepšuje a vyvíjí. Určitě nebudete zklamáni.“        
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Heimdall (interkonekt)   
 • „Za zlomek ceny Valhally vám Heimdall dá hodně z její pověstné zvukové nirvány a dle mého soudu je jednoznačně z pohledu investice versus přínos nejlepší koupí z celé nabídky firmy Nordost.“ 
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Heimdall (repro)   
 • „Pro ty, kdo si přejí dostupnější Valhallu, je Heimdall dobrým začátkem. Její základní atributy k vám domů dostane a navíc je velmi přátelský k interiéru. Dává hudbě průzračnost a fokus, je přesný a zaostřený, ukotvuje nástroje a hlasy na správných pozicích v prostoru, vše je přesné a ohraničené.“  
 • Kompletní test najdete zde.    

 • Audiodrom   
 • Nordost Purple Flare (repro)   
 • „Pakliže byla dříve nižším modelům Nordostu vytýkána jakási přeexponovanost a tenčí zvuk, v modifikované Leif serii už to neplatí. Purple Flare je naprosto otevřený a transparentní kabel s výborným prostorem a velmi svůdným basovým fundamentem. Už v této cenové relaci můžeme ochutnat pověstnou nordostí čistotu, preciznost bodové lokalizace a tranzientní rychlost, plus onen zmíněný bas.“     
 • Kompletní test najdete zde.    
 •   
 • Celkový přehled testů ze světa najdete zde.   
 •   
   

 • Pohled do našeho studia: