Společnost EMM Labs sídlící v kanadském Calgary, založil v roce 1998 Ed Meitner. Je to přední světový konstruktér profesionálních digitálních systémů a převodníků (mimochodem jeho první, ještě analogový výrobek z počátku sedmdesátých let, mixážní pult pro OEC je dodnes v provozu). 


Když koncern Sony potřeboval uvést projekt SACD z teoretického konceptu do zvukové reality, obrátili se na Eda Meitnera. Počátek EMM Labs je úzce provázán se spoluprací se Sony a Phillipsem. EMM Labs tak stáli u zrodu formátu SACD. Společnost také vyvinula první kompletní vícekanálový DSD přehrávací systém z SACD disku. 

V současnosti používají převodníky EMM Labs už prakticky všechna významná nahrávací studia. Je tedy logické, že jejich audiofilské CD/SACD přehrávače a konvertory tvoří absolutní světovou špičku v digitální reprodukci zvuku. Nikde nejsou tak dobře slyšet Edovy celoživotní zkušenosti, jako v novém přehrávači XDS1 s technologií MDAT. Data jsou zde převzorkována na 5,6MHz a časově přizpůsobena okamžitému tvaru analogové křivky. To umožňuje zachovat fázi a frekvenční integritu původního signálu.

V přímém srovnání působí zvuk drtivé většiny přehrávačů vedle EMM Labs jen jako dětská hračka. Je až neuvěřitelné, co vše bývá z hudby utajeno. A to i při relativně velkých rozpočtech. Ve skutečnosti vlastně nelze hovořit o totální High End aparatuře, pokud zdrojem signálu nebude EMM Labs. Je velmi pravděpodobné, že kdyby od počátku hrála většina CD přehrávačů jako přístroje od EMM Labs, byl by dnes analog ve všech svých mutacích už opravdu po smrti.   


Nový přehrávač XDS1 je dále vybaven vysokorychlostní asynchronní technologií MFAST(Meitner Frequency Acquisition System), která je ve srovnání se standardní technologií PLL(Phase Locked Loop) schopna pracovat zcela bez jitteru a poskytne na výstupu stejný zvuk, jaký byl na médium zaznamenán. 

Špičková nahrávací studia v současnosti vesměs používají převodníky EMM Labs, namátkou třeba Abbey Road, Airshow Mastering, Andrea Bocceli, Audioquest Music, Chesky Records, Denon, Diana Krall, Emi, Linn Records, Mobile Fidelity, Opus 4, Pentatone, Sony Music, Telarc, Universal Music, Virgin Records. 

Vrcholným počinem v celé kariéře Eda Meitnera je dělený přehrávač SACD, skládající se z transportu TX2 a převodníku DA2, jenž je v současnosti odbornou veřejností považován za nejlepší DAC na světě. Tento mimořádný přístroj nabídnul světu, jako první, zpracování signálu ve formátu 16xDSD, což spolu s dalšími konstrukčními novinkami přineslo ojedinělou a dosud nevídanou zvukovou kvalitu.


Meitner MA-1

Právě finanční náročnost systémů s logem EMM Labs vedla Eda Meitnera k myšlence – vytvořit značku novou, nesoucí pouze jeho jméno a jeho nezaměnitelný designový rukopis vnitřní i vnější, mířící však do značně nižší cenové třídy.
V současné době již máme možnost si vychutnat zvuk inovovaného modelu s označením V2.


Meitner MA-1 V2
S využitím technologie vyvinuté ve firemní vlajkové lodi DAC DA2, firma EMM Labs a Meitner Audio aktualizovala jak své mnohokrát oceněné převodníky EMM Labs DAC2X V2, tak rovněž levnější model Meitner Audio MA-1 V2. Kromě toho, že jsou perfektními společníky pro jejich TSDX CD / SACD transport, poskytují tyto aktualizace obrovské zlepšení průhlednosti, přesnosti i celkové kvality zvuku.
Nové aktualizace jednotek V2 se skládají z:

• MDAC ™ - v obou platformách jsou nyní použity plně diskrétní převodníky DSD512 / 8xDSD D/A, které jsou kompletně vyrobeny v závodě EMM Labs v Kanadě

• Jejich mnohokrát oceněný MDAT2 ™ DSP byl také vylepšen a aktualizován tak, aby spolupracoval synergicky s novým 8xDSD MDAC ™. Nový MDAT2 ™ DSP provádí detekci, zpracování a konverzi veškerého příchozího zvuku PCM a DSD v reálném čase, před odesláním do nového MDAC ™

• Trasa zvukových signálů DSD byla navržena nově, což umožňuje další zlepšení průhlednosti během procesu přeměny DSD na analog.

• Byl využit vlastní hardware galvanického oddělení pro rozhraní USB Audio.

• Podpora vzorkovací frekvence 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4 a 192 kHz při délce slova až 24 bitů, prostřednictvím všech 6 digitálních vstupů.

• Podpora datového toku DSD128 / 2xDSD a DXD přes USB Audio.

• Podpora streamování DSD (DoP) prostřednictvím TOSLINK, SPDIF a AES

• Není nutná žádná konfigurace, stačí připojit a přehrávat.


 

Veškeré informace najdete na stránkách výrobceTESTY:

Stereoplay                                                  
Meitner MA-1 V2                                 
„Zvuk Meitnera vás překvapí od prvních taktů. V současných technologiích převodníků nejsou příliš veliké zvukové rozdíly, neboť použité rovnocenné technologie mají vyrovnávací efekt. Často se jedná pouze o nuance či chuťové variace, o kterých rozhoduje kvalita provedení analogového výstupu. Naproti tomu MA-1 V2 hraje ve zcela odlišné lize. Zde už to není o detailech, ale o kriticky jasných, okamžitě odlišitelných kvalitativních rozdílech. Naprosto homogenní zvuk tohoto DACu, který je zcela vyvážený v celém frekvenčním pásmu, je mimo diskuzi. Samozřejmě je zde ještě patrnější hloubka a jasnost prostoru nahrávky, přičemž Meitner také tlačí na standard CD – na jeho formu, kterou byste měli v dnešní době slyšet, abyste mu uvěřili. To rovněž zmírňuje zvukový šok, který mohou způsobit dobré DSD záznamy (ty skutečné) a zpomalit tím návrat k poslechu CD. Také jednotlivé zvukové barvy dostává tento super DAC na zcela novou úroveň. Je překvapující, že zní vždy nenápadně, velmi přátelsky, ale transparentně a nikdy ne analyticky. O to více se však přidává dynamika, nekonečné množství energie a tlaku, které je k dispozici v celé šířce pásma. Fascinující subjektivní poslechové dojmy se navíc opírají o skvělé naměřené údaje.
Verze V2 tohoto výjimečného převodníku oslavuje pozvednutí digitálních technologií na tu nejvyšší úroveň, přičemž zůstává zcela nekomplikovaná z hlediska provozu a nastavení. Jde o zvukově vynikající a cenově výhodný DAC, jeden z nejlepších, jaký si můžete za své peníze koupit!“ 

Kompletní text najdete zde.
                                                                      
HiFi Choice                                                  
Meitner MA-1             
„Tento D/A převodník není zařízením, které by upoutalo hned na první pohled. Jeho vzhled nás nepřesvědčuje o tom, že umí hrát natolik jinak než všechno ostatní, co známe. Takže nejdříve potřebujeme trochu času, abychom si uvědomili, v čem ten rozdíl vlastně spočívá a teprve pak se můžeme oddat poslechu. Každopádně se jedná o zařízení naprosto výjimečné, pravděpodobně díky originálnímu autorskému řešení konverze signálu Eda Meitnera. Zde je signál LPCM nejdříve konvertován do DSD a teprve potom dále zpracováván. Zde je však cena velmi přijatelná, na rozdíl od TOP zařízení dCs, MSB nebo Trinity, jejichž ceny jsou přímo šílené. Zvukově se však DAC MA-1 nebojím zařadit do toho nejvyššího High-Endu. Nenacházím zde žádných slabých stránek – zvuk je hladký, spojitý, detailní a transparentní, rozlišený a selektivní, přesto se ani na okamžik nestává analytickým nebo sterilním, což se často stává zařízením o mnoho dražším, než je Meitner. Mi osobně se tento zdroj signálu líbil nejvíce ve spojení s lampovými zesilovači SET, geniální bylo rovněž spojení s tranzistory ve třídě A. Samozřejmě vše závisí na osobních preferencích a taky na peněžence každého posluchače. Určitě to bude i v mnohem dražších systémech stále senzační zdroj signálu, který je dozajista nebude nijak omezovat. Dokáže totiž předvést vše, co má dokonalý zdroj umět, aniž by se zvuk stal analytickým a suchým. A to je velké umění!“  
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
Hi-Fi Voice                                                  
Meitner MA-1                                
„MA-1 je důkazem toho, že když víte, co děláte, nemusí být v přístroji tisíce součástek, a přesto mohou originální obvodová řešení přinášet fantastickou věrnost. Stačí se podívat na tři kompaktní obvodové desky, kde prim hrají pečlivě překrytá a zabezpečená řešení, která vychází z mnohem dražších přístrojů EMM Labs. Ed Meitner zřejmě vycítil současný trend extrémního zdražování a rozhodl se jít přesně opačným směrem, což kvitujeme. Za necelých 200.000 Kč můžete mít přístroj, který nese rukopis tohoto génia digitálu, ale přitom zůstává cenově nohama na zemi. MA-1 lze také považovat za bod na kvalitativní škále, kde už je „vše“. Je to živoucí a neomezená dynamika, jsou to nádherně věrné barvy nástrojů, je to dokonalý přehled a organizace nahrávky, ústící nejen v perfektní rekonstrukci prostoru, ale také v návykovou možnost nahrávkou „procházet“ a soustředit se libovolnou hudební linku či nástroj. Meitner MA-1 si na nic nehraje, nic neupravuje, nic nepřibarvuje a nic nemění. Jeho sonická stopa je velmi malá, vnáší však do reprodukce podmanivost, klid, jistotu a čistotu. To vše za cenu vysokou, ale ne nerozumnou – protože budete-li chtít přikoupit ještě další malý chloupek dokonalosti, bude vás to stát dvojnásobek této ceny, možná ještě více. Převodníku MA-1 jednoduše není co vytknout!“            
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
Hi-Fi Voice                                                  
EMM Labs DA2 + TX2                                                                 
„Technické kreace od Eda Meitnera na téma (SA)CD nemohou být jiné, než vynikající. To prostě od jednoho z „otců zakladatelů“ kvalitního přehrávání kompaktních disků berete jako samozřejmost. Jenže při pohledu na astronomickou cenovku, za níž máte skvělé auto nebo v některých částech republiky dokonce i ne úplně špatnou nemovitost, jaksi čekáte ještě víc. A co je nejlepší? Vy to dostanete… Spojení výjimečné technické brilance, věrnosti tónu, nelimitované dynamiky a vůbec všech těch nutných prostředků pro realistickou reprodukci s jistým muzikálním puncem a obrovským, vpravdě fascinujícím nadhledem nad tím vším, to vše přinese do vaší sestavy ne sled jedniček a nul, ne elektrické impulzy, ale hudbu. Hudbu, od které se v téhle formě už prostě nebudete chtít vzdálit.“                     
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
HiFi i Muzyxka                                                 
Meitner MA-1
„Tento kanadský DAC nevynechá ani tu nejjemnější informaci. Velmi zřetelně mění bity na tóny, a kdo občas pobývá na koncertech un-pluged, musí si myslet, že Meitner je především velikým milovníkem hudby. MA-1 sděluje pravdu jak o hudbě, tak i o prostoru, v jakém je realizována. Každý šťastný majitel tohoto přístroje určitě zažije hudební nirvánu. Je to neocenitelný zážitek!“       
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
Enjoy the Music                                                  
EMM Labs DA2                                                                                 
„Je mnoho vlastností modelu DA2, které z něj dělají to nejlepší, co jsem kdy slyšel a nemám zde dost prostoru pro popis všech audiofilských kvalit, kterými je tento přístroj obdařen. Pro mě to, co dokázal Meitnerův DAC reprodukovat z nahrávek, které jsem si vybral pro tohle konkrétní poslechové sezení, byl vrchol a také to bylo to nejlepší, co jsem kdy slyšel z digitálního zdroje. Např. výšky nezněly jako by byly reprodukovány z SACD souboru, ale zněly, jako by byly jen reprodukovány. A tečka. A samozřejmě, všechny slyšitelné frekvence byly reprodukovány co nejreálněji a v plné šíři. I ostatní zvukové atributy, o kterých audiofilové rádi hovoří, když poslouchají ty nejlepší komponenty, jako je např. dokonalé podání zvukové scény, zobrazení, přechodová odezva atd. Všechny tyto věci nyní ztratily význam, protože DA2 se stal neviditelným a prostě jen dělal svoji práci.
Snil jsem o dni, kdy bude „digitál“ hrát tak dobře, jak bylo původně slibováno. A je tady. Konečně!“

Kompletní text najdete zde.
                                                                      
Audio Video                                                         
Meitner MA-1                                                                                    
„Musím se přiznat, že Meitner je zatím nejlepší D/A převodník, který jsem ve srovnatelných podmínkách slyšel. Tak klidnému a „hladkému“ přenosu je možné naslouchat málokdy. Prostor je skvělý, lokalizace přehledná a reprodukce celého spektra je tak samozřejmá a nenápadná. Skvěle ohraničené basy a jemné, detailní výšky, jsou jen nejmarkantnější atributy, které zaregistrujete. Jestli máte někdy pochybnosti, jak se může projevovat nízký jiter, tak MA-1 vám to prakticky a názorně předvede. Jen co se ujistíte, že je vše v pořádku, změní se testování v poklidný a pohodový poslech. Zvuk si vás zkrátka přitáhne a je po spekulacích.“  
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
SoundStage HiFi                                                                                                                                             
EMM Labs DA2                                                                                  
„EMM Labs DA2 je výjimečný. Za 25.000 dolarů není levný, ale jeho zvuk je bezchybný. Nemám o tom žádné pochybnosti a nejraději bych jej označil za nejlepší DAC na světě. Ale nemůžu jen proto, že jsem všechny DACy na světě neslyšel. Takže vyvodím pouze zřejmý závěr a řeknu jen to, že žádný lepší DAC jsem neslyšel. Po dlouhých 40 letech působení v oboru Ed Meitner prokázal s DA2 nejen to, že o digitálním přehrávání toho ví hodně, ale i to, že je stále na vrcholu dění.“  
Kompletní text najdete zde.
                                                                      
SoundStage HiFi                                                                                                                                             
Meitner MA-1                                                                          
„Meitner zatím ve všech parametrech překonal mé očekávání. Uvědomil jsem si, jak velkého zlepšení lze u digitálních nahrávek dosáhnout. Ano, očekával jsem, že 24 bitové záznamy budou znít lépe než 16 bitů, a také zněly. Ale to, co mě opravdu ohromilo bylo, jak mnohem lépe by se daly 16 bitové záznamy nahrát, a jak mi to v současnosti chybí. Katalog hudebních souborů s vyšším rozlišením, dostupný ke stažení, je bohužel stále velmi omezen. SoundStage HiFi hodnotí MA-1 jako výjimečný a uděluje mu ocenění Reviewers Choice! Miluji Meitner MA-1 natolik, že dávám své úspory dohromady a dělám to pro svoji novou digitální referenci!“  
Kompletní text najdete zde.  
                                                                      
Computer Audiophile                                                                                                                                        
EMM Labs DA2                                                                   
„Ed Meitner a EMM Labs jsou dnes již legendami jak v profesionálním, tak i ve spotřebitelském High End audiu. Člověk se nestává legendou bez toho, aniž by zákazníkům po celá desetiletí nenabízel legendární produkty a zkušenosti. To je to, co EMM Labs udělal se svou vlajkovou lodí DA2 a v čem pokračuje i nadále. První zpracování signálu na světě ve formátu 16xDSD spolu s několika dalšími novinkami, přineslo ojedinělou kvalitu zvuku a vyneslo DAC DA2 na samotný vrchol. Tento DAC není levný, ale to nejlepší se všeho, není nikdy levné!“  
Kompletní text najdete zde.  
                                                                      
Digit-Hall                                                                                                                                             
Meitner MA-1                                                                                   
„Po odchodu Andrease Kocha zazněly některé hlasy, zpochybňující schopnost společnosti Meitner Audio, pokračovat ve vývoji nových produktů, technologicky tak úspěšných a inovativních, jako byli jejich vynikající předchůdci. Meitner MA-1 je však nejkrásnější odpovědí, jakou mohl výrobce přinést. Nejen že zůstalo know-how neporušeno, ale Ed Meitner tuto technologii zpřístupnil podstatně většímu množství nadšenců. Se zařízením MA-1 DAC se noříme hlouběji do HiFi a současně se přibližujeme hudbě samotné. Pokud máte možnost MA-1 získat, neváhejte ho porovnat s těmi nejlepšími, referenčními převodníky, bez ohledu na cenu. Protože výsledný dojem za tuto cenu je prostě nečekaný. Co dalšího ještě mohu říci? Ach ano… obávám se, že tento MA-1 DAC výrazně zkrátil očekávanou životnost vašeho růžového prasátka!“ 
Kompletní text najdete zde
                                                                      


Několik pohledů  do našeho studia: