• Fyne Audio jsou pokračovatelé Skotské tradice.
  Jejich reprosoustavy jsou napěchované inovacemi a nabité energii,
  jednotlivé modely představují zvukovou laťku ve své třídě.

 • Cenové rozpětí je více než široké (od cca 6.000Kč až do 780.000Kč za pár).
 • Vybere si opravdu každý!


 • Nestává se často, že narazíte na nového evropského výrobce reprosoustav takového formátu jako je Fyne Audio. Ano, Fyne Audio není běžná značka. Navzdory tomu, že je zvenčí zcela nová, jádrem je zkušený a sehraný sedmičlenný tým ex-Tannoy zaměstnanců, v jehož čele stojí Dr. Paul Mills, muž odpovědný za vývoj produktů Tannoy více než 30 let.
  Dát vývojářskému týmu, vázanému na desítky let vývoje produktu a zděděné kultury značky, z ničeho nic čistý list papíru a volné ruce, je jako uvolnit stavidla přeplněné vodní nádrže. Zkrátka už není potřeba likvidovat nahromaděné zbytky ze skladů nebo používat zastaralé konstrukční prvky, které jsou synonymem značky a zákazníci je stále očekávají. Je to příležitost provětrat myšlení, zúročit letité zkušenosti a tvořit nové věci. A že Skotové nelenili, svědčí pět modelových řad nabídky Fyne Audio.


 • Základní řada F300, kde nízká cena může být pro mnohé velmi matoucí, přesto využívá nejlepších technických a akustických zkušenosti této kategorie. Kombinace vícevrstvé papírové membrány středobasového měniče s polyesterovou kalotou výškového měniče najdete ve dvou policových/stojanových nebo dvou podlahových modelech, případně pro rozšíření prostorového zvuku domácího kina ve středovém a dipólovém reproduktoru. 
    


  Správně zkonstruovaná ozvučnice je základem každé dobré soustavy. U všech modelů řady 300 jsou použity desky MDF dodatečně zpevněné vnitřními příčkami, dalšího zvýšení tuhosti je dosaženo spojením magnetu basového reproduktoru pomocí tmelu, absorbujícího rezonance. Stabilita skříní je pak zajištěna speciálními podstavci s hroty, které zpevňují basy a zpřesňují zobrazení prostoru.  

 •   • Druhá série F500, pokud to bereme od nejnižší řady, přináší jednobodové vyzařování koncentrického měniče IsoFlare ™, který skrývá kromě nejnovějších technologií i obrovské zkušenosti. Patentovaný systém basové složky BassTrax™ Tractrix, se spodním vyzařováním nejnižších kmitočtů rozptýlených do 360°, najdete jak u stojanového modelu s měničem o průměru 150mm, tak i u dvou podlahových reprosoustav s měniči 150mm a 200mm. Kolekci doplňuje středový reproduktor pro ozvučení domácího kina.


 • U všech modelů této řady můžeme těžit z precizního podání i těch nejjemnějších detailů a přesného zobrazení prostorové lokalizace. Luxusní provedení moderně stylizovaných kabinetů je nabízeno buď v pravé dřevěné dýze černý nebo tmavý dub, celková estetická atraktivita je podržena mírně zaoblenou přední a zadní stěnou soustav, což má pozitivní vliv rovněž na jejich akustické vlastnosti. Za příplatek lze tyto soustavy objednat také v provedení bílý nebo černý klavírní lak.  První dvě řady Fyne Audio ihned po svém uvedení na trh získaly pozornost a uznání odborné veřejnosti v podobě Awards 2018 anglického magazínu WHAT HI*FI. V kategorii do 500GBP byly jako nejlepší podlahový model oceněny soustavy F302, vítězem ankety v kategorii od 1000 do 1500 GBP
  byl pak vyhlášen „sloupek“ F501.
  • Série F700je nejnovější řadou v nabídce Fyne Audio a aktuálně nabízí dva podlahové modely s průměrem koncentrického měniče IsoFlare™ 200mm a 250mm, vyšší úrovně provedení než je v sérii F500. Ruční zpracování tvarovaného kabinetu s mnoha vrstvami klavírního laku včetně osazení a testování probíhá v UK. Dvojité kovové 8mm desky podstavce v kombinaci s masivními hroty a systémem BassTrax™ dotváří vskutku luxusní vzhled sedmistovkové řady.
       


   Tvary bočních stěn jsou pečlivě skalkulovány tak, aby bylo zabráněno vzniku stojatých vln uvnitř ozvučnice, což přináší prosvětlení každého hudebního detailu. Soustava vnitřních zpevňujících příček pak zaručuje akustickou neutralitu skříně a minimalizuje její vibrace. Celá ozvučnice je vyrobena z velmi kvalitní překližky s vysokou hustotou, která pochází ze severské břízy a konstrukce obou podlahových modelů využívá dvou objemových komor s dvojitým systémem bass reflex. V kmitočtové výhybce jsou použity indukční cívky s nízkou ztrátovostí, kondenzátory ClarityCap a vše je prokabelováno stříbrnými vodiči Van Den Hul. Každá výhybka prochází procesem kryogenizace, což snižuje mikro napětí v samotných komponentech výhybky, v pájených spojích i v samotných vodičích.

  •  

  • Charakteristický Fyne Audio port BassTrax Tractrix pak zajišťuje perfektní šíření nízkých kmitočtů v úhlu 360 stupňů, takže ustavení soustav v prostoru není omezeno předním nebo zadním vývodem trubice bas reflex. Každý z modelů série 700 je osazen měničem IsoFlare™, jehož stavba přímo vychází z modelu použitého ve vlajkové lodi firmy, modelu F1. Membrána tohoto středo-basového měniče je vyrobena z vláknité celulózy. Solidní podstava celého kabinetu je pak tvořena dvěma kovovými deskami o síle 8mm odseparovanými mezi sebou hliníkovými podložkami, které pak současně slouží jako základny pro montáž hrotů. 


  • Nejvyšší a vlajkovou sérii Fyne je F1. Je naplněna inovacemi, technologiemi i poctivým zpracováním. Dva podlahové monumenty vtipně recenzenty pojmenované jako „The Scotsman“, jsou osazeny měniči 250mm a 300mm a každý model je nabízen ve dvou různých designových úpravách. První verze pojmenovaná „Contemporary“ je moderní pojetí kabinetu v provedení klavírního lesku bílé nebo černé barvy a druhá verze nazvaná „Traditional“ nese rysy tradičního retro designu v klavírním laku ořechové dýhy.


 • Nabídku čtyř řad reprosoustav uzavírá řada subwooferů F3 s měniči 200mm/250mm/300mm respektive výkonem 300W/400W/500W v černém provedení. Všechny subwoofery jsou vybaveny funkcemi DSP a kabinetem se spodním bassreflexem.  Kompletní nabídku najdete na stránkách výrobce.  

 • Ceník najdete na stránkách dovozce zde.


 • Videa:  

  Fyne Audio představení zde.     
      
  F501
  zde.    
  F501
  zde.  

  F500
  zde.


 • Testy:

 • Hifi Pig 
 • F500  
 • Jsou to dobře navržené, skvěle vypadající a neuvěřitelně znějící stojanové soustavy za takto nízkou cenu. Detail, bezprostřednost, živost a rozlišení zvuku je to, co se znovu a znovu opakuje. Bas je prostě báječný – dostat se až ke 45Hz aby basy zůstaly dostatečně pevné a těsné, aby udržely ve mně to vzrušení pedanta audiofila, je prostě fascinující. Ať už se jedná o jazz, rock, klasiku nebo elektroniku, rozhodně by tyto soustavy neměly chybět ve vašem hledáčku. F500 jsou ideální pro menší nebo střední místnosti. Ve společnosti Fyne se spojily technologie s týmovým dědictvím, aby poskytly špičkový systém. F500 se staly mými novými referenčními soustavami.“ 
 • Kompletní test najdete zde.     

 • Info Audio
 • F500  
 • „Zvuk přímo čarovný a nedovolující mi vstát z gauče jsem získal připojením těchto soustav k elektronice Chord Hugo 2 a Cain HA-300, což představuje cenu cca 200 tisíc Kč. To dostatečně zobrazuje možnosti těchto soustav i úroveň mých očekávání. Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud disponujeme vhodnou elektronikou a hledáme vhodné, ale levné soustavy, neznám lepší řešení. Byl jsem, a pořád jsem, těmito soustavami naprosto očarován. Žádná konkurence v této cenové kategorii nenabízí takto kulturní, důkladný a současně angažující zvuk. Opravdu vážně přemýšlím o tom, že sáhnu do peněženky a koupím si F500, abych se jimi mohl těšit bez jakéhokoli časového omezení. To je snad nejlepší doporučení, jaké mohu recenzovaným soustavám poskytnout. Možná jsou trochu vybíravé, ale pořád jsou to kněžny!“  
 • Kompletní test najdete zde.  

 • W Stereo 
 • F500  
 • „Máte rádi živý, radostný a jasný zvuk? Není vám vlastní hutný bas a příliš teplé středy? Pak obraťte svou pozornost k těmto soustavám. Tyto levné monitory dokáží opravdu hodně. Jejich doménou je rychlost a dynamika, a také opravdu nadprůměrná konturovost zvuku a způsob prezentace jednotlivých detailů. A samozřejmě rovněž spojitost jednotlivých pásem – což je hlavní doménou koaxiálního reproduktoru. Někdy mohou znít malinko analyticky nebo chladně, ale nikdy ne nudně nebo málo zaangažovaně. Připojte je ke kvalitní, spíše tepleji hrající elektronice, a dostaví se zaručený úspěch! 
 • Kompletní test najdete zde.  

 • Hi-Fi Voice 
 • F500  
 • „Zvuk F500 kombinuje energii, živost a tah na branku a přitom zůstávají dostatečně nekonfliktní, aby i syrové a živelné pasáže zůstávaly poslouchatelné. Ano, cítíte, že hudba je vytažená a trošku až koncertně dravá, ale neřeže vás do uší, není uječená a naopak zůstává fajnově ukázněná.  Kompaktní regálové reprosoustavy Fyne Audio F500 možná navazují na tradice v úvodu zmíněné tradiční skotské značky, ale jsou modernější v pojetí i ve zvuku. Za danou cenu tak nabízí velmi moderní šik podobu, až nečekaně hodnotné materiály na ozvučnici a zvuk, který odpovídá svým objemem kompaktním regálovkám, ale svým obsahem nabízí živost, energičnost, solidní čistotu a prostor, který má působivou plastičnost. Zvuk F500 není úplně pro každého, není to monitor pro objevování audiofilských nuancí, ale spíše nástroj, jímž rozkryjete život a energii v nahrávkách v až koncertně odvážném duchu. Už nevelké a nedrahé F500 dokazují, že se zbrusu novým jménem Fyne Audio je třeba počítat!“  
 • Kompletní test najdete zde.  

 • FairAudio 
 • F501  
 • „Vzácný debut byl zřídkakdy tak přesvědčivý. Důmyslná konstrukce i neporušený zvuk nezanechávají žádné pochybnosti o tom, že Fyne Audio F501 nebyl tvořen nováčky, ale profesionály v nové konstelaci. Fyne F501 celkově zní jako cenově dostupný box, avšak mimořádně lineární, plnohodnotný, bez efektů, homogenní, zkrátka jako jednotný celek. Skvělé načasování, basy s objemem, silou a tahem, výborná dynamika a způsob zobrazení scény předurčují Fyne Audio F501 především pro metal, pop, electro a jazz, zkrátka vše s nábojem a tempem. Ne nadměrné, stále však nadprůměrně jemné rozlišení dělají z Fyne také vhodného akustického hudebního partnera, zejména proto, že F501 může být díky své efektivní citlivosti kombinován i s lampovými zesilovači. Navíc je zde skloubena až překvapivě konzistentní kvalita materiálu a výroby s ohledem na cenu.“ 
 • Kompletní test najdete zde.  

 • ON TopAudio 
 • F501  
 • „Když tyto soustavy posloucháme, uvědomujeme si skotskou zvukovou školu. Nízké frekvence jsou velmi robustní, velmi fyzické, ale velmi dobře řízené. To dává celkové reprodukci vynikající konzistenci. Úder do basového bubnu je až cítit v břiše, i přes neveliký objem soustavy nejsou basy nijak omezeny. Paralelně k této hustotě spodní části spektra dokázali ve Fyne Audio F501 sladit v koaxiálním reproduktoru soudržnost středů s energií hornového výškového měniče i jeho kompresní komorou. Výsledné parametry jsou velmi dobré, zaznamenáváme pouze mírně výraznou směrovost. Celkový zvukový charakter je vzdušný a otevřený, zároveň však integruje určitou měkkost a soudržnost. Stereofonní scéna těží především z velkorysých rozměrů, hloubky, reliéfu, ale také z výborné přítomnosti v pásmu lidských hlasů. Soustavy Fyne Audio F501 jsou energické, fyzické se vzácnou konzistencí zvuku, zvlášť v této cenové kategorii. Jedná se o mimořádně úspěšný model, který si zaslouží naše ocenění ON-TopAudio Award.“
 • Kompletní test najdete zde.  

 • AudioStereo 
 • F502  
 • „Soustřeďme se tedy na všechny možnosti těchto soustav, protože to stojí za to. Za prvé – koaxiální měnič IsoFlare™ zní prostě fenomenálně, v této cenové kategorii naprosto nečekaně. Spojuje rozlišení, jemnost a mimořádnou rychlost s nasycením, bez jakéhokoli pozorovatelného podbarvení. Zpočátku se může zdát, že výšek je mnoho, ale v tomto případě jejich množství jde ruku v ruce s kvalitou. Takže i koncertní počínání Triloka Gurtu nebo Simona Phillipse spíše přitahuje naši pozornost, než aby nás nudilo. Za to preciznost a jemnost, s jakou jsou perkuse podány, staví tyto skotské soustavy do absolutní špičky v kategorii dejme tomu kolem 60 tisíc. Zobrazení akustiky místnosti, ve které byla nahrávka pořízena, je rovněž podáno jako na stříbrném podnose. Ale maximum svých možností předvádějí F502 na ještě více spektakulárním hudebním materiálu, kde oceníme kouzlo 64 litrové ozvučnice, která naprosto svobodně, bez jakýchkoli turbulencí, podává i ty nejnižší harmonické. Takže i v systému domácího kina se obejdeme bez použití subwooferu.
 • F502 jsou tedy plnokrevné, řekl bych přímo audiofilské podlahové soustavy, v pozitivním smyslu tohoto slova. Nabízí překvapivě rafinovaný zvuk ve špičkovém provedení. Fyne F502 jsou hodny každé koruny, kterou za ně zaplatíme.”
 • Kompletní test najdete zde.  


 • Pohled do našeho studia: