„Žádný kabel nemůže sebelepšímu či sebehoršímu systému pomoci, aby hrál lépe.

Může toho jen co nejméně pokazit."


Když Bill Low v roce 1980 poprvé použil název AudioQuest, bylo to jen logické vyústění jeho dosavadní„garážové" tvorby, které se věnoval již za studií, od roku 1972. Tak jako velká část firem, která si získala svůj věhlas před poslední dekádou 20. století, i AudioQuest vznikl prostě a jednoduše z vášně a radosti jednoho člověka. I když se výroba a výzkum kabelů nestaly osobním posláním Billa Lowa ihned (vlastně se na kabely vrhl jako na doplněk, protože hlavně pro spolužáky stavěl zesilovače), uchvátily ho ihned poté, co zjistil, že vliv na jejich zvuk má i tak nenápadná věc, jakou je zakroucení vodičů. Po 34 letech, co je tato americká značka na světě, se mnohé v oboru změnilo. Zvláště v posledních letech už nepanuje názor, že stačí „nějaký kabel s velkým průřezem", stejně tak už pominula i vlna kabelové hysterie, kdy náhlé zpopularizování reálného vlivu kabelů vedlo k boomu nových výrobků, exotických geometrií a nutně také magického šarlatánství. Zajímavé je sledovat hlavně to, které tradiční firmy tuto kabelovo-obchodní revoluci přežily. Kromě několika jiných patří k nejstabilnějším a nejpoklidněji kupředu jdoucím právě kalifornský AudioQuest.


Výrobní katalog čítá aktuálně desítky modelů různých typů, od klasických analogových kabelů, přes digitální, video, USB, až po kabely LAN, včetně veškerého příslušenství. To je úctyhodný záběr – aktuálně tak značku AudioQuest nese přes stovku kabelů všech druhů.  Přelom první a druhé dekády tohoto století pak přiměl firmu představit dokonce tak neočekávané produkty, jako je např. skvěle hodnocený USB D/A převodník DragonFly, sluchátkové zesilovače a předzesilovače, až po čerstvou novinku, představenou na CES 2015 - sluchátka NightHawk.

   

Firma AudioQuest je navíc známá svým řešením DBS (Dielectric-Bias System). To je ona malá krabička připojená ke kabelu, která vytváří trvalé elektrostatické pole, polarizující molekuly v izolantu. Účelem by mělo být lepší udržení přenosových vlastností kabelu během jeho životnosti. „Normální" kabely během provozu získávají pomalou polarizaci svého dielektrika, ta ale mizí, když přes ně signál přestává téct. 72V DBS udržuje molekuly polarizované po celou dobu a to výrazněji, než by dokázal samotný hudební signál. To by mělo slyšitelně zvýšit časovou přesnost přenosu, snížit fázové zkreslení a odstranit ruch i šum ze signálu, takže ten je opět „černější", tedy jinými slovy dynamičtější.    Když si přečtete materiály, které AudioQuest veřejně prezentuje jako vysvětlení základních pojmů z oblasti audiovizuální kabeláže, najdete v jednom z nich vcelku výstižně popsaný přístup Billa Lowa a jeho firmy ke konstrukci – dal by se shrnout asi takto: „Žádný kabel nemůže sebelepšímu či sebehoršímu systému pomoci, aby hrál lépe. Může toho jen co nejméně pokazit." To je vcelku sympaticky realistický přístup k věci. Připomeneme-li si poučku, že plagiátorství je nejvyšší formou obdivu a AudioQuest je s velkou pravděpodobností ta nejkopírovanější značka v oblasti high fidelity, máme tu výrobce, jehož produkci stojí za to poznat blíže. Protože jak se říká: „Něco na tom asi bude."

Samostatnou větičku si zaslouží také konektory – nejen, že jsou všechny bytelné, ale jsou ke kabelům připojeny studeným svarem za pomoci tlaku AudioQuest tím respektuje materiál vodiče – u stříbrných kabelů je tak spoj také stříbrný, u měděných měděný. Cílem je nenarušovat horkem strukturální celistvost vodičů.


AudioQuest STORM series


Série napájecích kabelů AudioQuest STORM je velkým krokem vpřed, či spíše obrovským skokem přímo do nové kategorie. Díky bezprecedentní kombinaci typické impedance 0 Ω a nízkého odporu Low-Z, přináší řada vysoko-proudých napájecích kabelů výrazně lepší výsledky než většina jiných existujících napájecích kabelů, bez ohledu na velikost a množství použitého kovu. Napájecí kabely STORM tak významně ovlivňují kvalitu zvuku a posouvají hranice na dosud netušenou úroveň. 

Tiché pozadí a minimalizace elektrických problémů

Použitý Noise Dissipation System NDS (Systém rozptylu šumu) je daleko sofistikovanější než v minulosti a napájecí kabely řady STORM tak využívají stejné technologie jako výkonové produkty Gartha Powella – vynikající síťové filtry NIAGARA. Kabely řady STORM snižují šum a čistí pozadí stejným způsobem, tedy bez ztráty detailů v signálu.

Optimalizace vlastností elektrické izolace:   

Společností AudioQuest vyvinutý a patentovaný systém Dielectric-Bias System je využíván u mnoha AudioQuest kabelů již dávno. Tento DBS systém velmi efektivně snižuje nelineární zkreslení způsobené dočasným uchováním energie v izolaci kabelu. Nicméně, v napájecích kabelech řady STORM, je poprvé DBS implementován více strategicky, než kdy předtím – redukuje šum dielektrika ve významně širším pásmu a s vyšší efektivností brání jeho rozptýlení. Žádné interakce mezi prameny, eliminace rušení vznikajícího křížením vláken. Využitím vodičů s pevným jádrem nedochází ke kontaktu mezi jednotlivými vlákny a k žádnému ze zkreslení, které s sebou nese. Vzhledem k vynikající kvalitě použitých kovů, mají vodiče výrazně hladší povrch, čímž je minimalizováno zkreslení i RF šum. 

Vodiče s pevným jádrem z vysoce čisté mědi s excelentně hladkým povrchem (PSC a PSC+):

Použití těchto kombinovaných vodičů z extrémně čisté mědi s hladkým povrchem - Solid Perfect-Surface Copper (PPSC a PSC +) zabraňuje jejich vzájemnému působení což je hlavní zdroj intermodulačního zkreslení. Dokonale hladká a čistá měď PSC+ eliminuje zrnitost a zaručuje dokonale čisté pozadí oproti OFHC, OCC, 8N a dalším prémiovým druhům mědi.Současná nabídka napájecích kabelů AudioQuest STORM


Thunder Tornado Hurricane

  

Firebird  Dragon 

     

U kabelu THUNDER jsou všechny vodiče vyrobeny z extrémně čisté mědi s hladkým povrchem a dlouhým zrnem (LGC). Jednotlivé vodiče jsou směrové a průměr každého z nich je 2,3mm. Konektory jsou vyrobeny z fialové mědi a jsou přímo zlacené.

U kabelu TORNADO jsou použity kombinovaně vodiče z extrémně čisté mědi s hladkým povrchem - Solid Perfect-Surface Copper (PPSC a PSC +). Vodiče jsou směrové a jejich průměr je 2,3mm. Konektory jsou vyrobeny z červené mědi a jsou přímo stříbřené.

U kabelu HURRICANE jsou použity všechny vodiče z extrémně čisté mědi s hladkým povrchem - Solid Perfect-Surface Copper + (PSC +). Vodiče jsou směrové a mají průměr 2,3mm. Konektory jsou vyrobeny z červené mědi a jsou přímo stříbřené. 

U kabelu FIREBIRD jsou použity pevné stříbrné vodiče PSS v kombinaci s vodiči z extrémně čisté mědi s hladkým povrchem – PSC+. Vodiče jsou směrové a mají průměr 2,3mm. 

U kabelu DRAGON jsou rovněž použity kombinované pevné vodiče PSS a PSC+ o průměru 2,3mm, stříbrných vodičů PSS je zde však použito o 50% více, než u modelu Firebird. Konektory jsou vyrobeny z červené mědi a jsou přímo stříbřené. 

Všechny modely, kromě řady Thunder, jsou nabízeny ve dvou variantách – High-Current (pro výkonové zesilovače atd..) nebo Source (pro zdrojové komponenty). 

Zde najdete v přehledné tabulce všechny modely těchto kabelů, včetně cen v Kč.
   

AudioQuest NIAGARA series


High-End síťové filtry Niagara představují více než 20 let důkladného výzkumu, který přinesl osvědčené výrobky pro AC napájení určené pro audiofily, rozhlasové techniky i profesionální audio aplikace. Každičký jednotlivý detail byl revidován: najdete zde optimalizované vysokofrekvenční směrové vedení; kondenzátory s technologií vyvinutou společností Jet Propulsion Laboratories pro NASA a AC vstupní a výstupní kontakty ze silně postříbřené, extrémně čisté mědi, zajišťující dokonalou vodivost a vysoký výkon systému.
           

Niagara 1000 Niagara 5000 Niagara 7000
                                                           

Niagara 1000 používá optimalizované vysokofrekvenční směrové vedení; kondenzátory s technologií vyvinutou společností Jet Propulsion Laboratories pro NASA a AC vstupní a výstupní kontakty ze silně postříbřené, extrémně čisté mědi a beryliové mědi, zajišťující dokonalou vodivost a vysoký výkon systému.

Součástí síťového filtru Niagara 1000 je nedestruktivní přepěťová ochrana s obvodem pro rychlé odpojení při extrémním přepětí. Akceptuje častá přechodová přepětí a špičky až do 6000V nebo 3000A (maximum, které může zvládnout domácí nebo kancelářská elektrická instalace). Poškození z elektrických bouří nebo z výkyvů napájecí sítě je tak prakticky nemožné. V okamžiku, kdy se hodnoty napětí vrátí do bezpečného provozního rozsahu, ochranný obvod Niagara 1000 se automaticky přepne do provozního režimu.

Niagara 1000 disponuje jednou zásuvkou označenou “HIGH-CURRENT“ navrženou tak, aby se pomocí obvodů nízko-impedančního diferenciálního filtru maximalizoval výkon napájeného zesilovače nebo receiveru. 

Ostatní AC zásuvky (pět) jsou optimalizovány pro audio předzesilovače, DAC převodníky, univerzální přehrávače, gramofony a další digitální zařízení nebo video produkty, využívající konstantní proudové napětí pro své napájecí obvody. Tyto zásuvky využívají patentovanou technologii AC Ground Noise-Dissipation System, spolu se sofistikovaným, řízeně optimalizovaným lineárním obvodem pro rozptýlení šumu v rámci co nejširšího pásma.

High-End síťový filtr Niagara 5000EU představuje více než 20 let důkladného výzkumu, který přinesl osvědčené výrobky pro AC napájení, určené pro audiofily, rozhlasové techniky a profesionální audio aplikace. Každičký jednotlivý detail byl revidován. V Niagara 5000EU, najdeme optimalizované vysokofrekvenční směrové vedení; kondenzátory s technologií vyvinutou společností Jet Propulsion Laboratories pro NASA a AC, vstupní a výstupní kontakty ze silně postříbřené, extrémně čisté mědi, zajišťující dokonalou vodivost a vysoký výkon systému.

Jedinečný obvod Transient Power Correction poskytuje proudovou rezervu více než 80 ampér pro proudové špičky, je speciálně navržen pro napájení moderních výkonových zesilovačů. Většina střídavých napájecích zdrojů s "High-Current“ zásuvkami pouze minimalizuje proudovou kompresi; Niagara 5000EU ji opraví.     

Niagara 5000EU přináší pozoruhodné výsledky vysoce optimalizované správy napájení: překvapivě hluboké ticho, ohromující dynamickou svobodu, výjimečně vykreslenou atmosféru a nádhernou lokalizaci nástrojů i hudebníků v prostoru. Jakmile vše prožijete, bude to elegantní, logické, a tak samozřejmé, až se budete divit, proč vše nebylo možné již dříve.  

Niagara 5000EU disponuje čtyřmi napájecími zásuvkami “HIGH-CURRENT / LOW-Z POWER CORRECTION“. Tyto zásuvky jsou vybaveny technologií Transient Power Correction a jsou navrženy tak, aby se pomocí nízko-impedanční proudové rezervy pro špičky maximalizoval výkon napájených výkonových zesilovačů. Bez ohledu na třídu provozu (zesilovače třídy A, A/B, G, D atd.) nebo topologii obvodů (elektronkové, tranzistorové, digitální, nebo jiné), obvody pro přechodnou korekci výkonu nebudou komprimovat napájení jakéhokoli připojeného výkonového zesilovače. Právě naopak, výkon zesilovače se zlepší díky napájení proudem s nízkou impedancí, které každý zesilovač tak zoufale potřebuje. 

Pro připojení DAC převodníku nebo univerzálního přehrávače v jedné izolované skupině, předzesilovače a gramofonu v jiné skupině, ale i pro připojení dalších digitálních zařízení a video produktů, nabízí Niagara 5000EU 8 zásuvek ve dvou oddělených skupinách se systémem Ultra-Linear Noise-Dissipation (ultra-lineární systém pro rozptýlení šumu). Tyto obvody nikdy netrpí aktuální kompresí, ale jejich nižší vstupní úroveň a vyšší zisk vyžadují robustnější způsob rozptýlení šumu. Klíčovou vlastností diskrétních AC zásuvek na jednotce Niagara 5000EU je, že se s jednotlivými okruhy nezachází stejně, ale každá skupina zásuvek je optimalizována pro nejlepší výkon připojených zařízení.

Součástí síťového filtru Niagara 5000EU je nedestruktivní přepěťová ochrana s obvodem pro rychlé odpojení při extrémním přepětí. Akceptuje častá přechodová přepětí a špičky až do 6000V nebo 3000A (maximum, které může zvládnout domácí nebo kancelářská elektrická instalace). Poškození z elektrických bouří nebo z výkyvů napájecí sítě je tak prakticky nemožné. V okamžiku, kdy se hodnoty napětí vrátí do bezpečného provozního rozsahu ochranný obvod Niagara 5000EU se automaticky přepne do provozního režimu. Připojte Niagaru 5000EU a zapomeňte na ni.

High-End síťový filtr Niagara 7000EU obsahuje navíc ještě Dielectric-Biased AC Isolation Transformers - AC oddělovací transformátory s polarizací dielektrika. Tato patentovaná technologie společnosti AudioQuest, výrazně snižující nelineární zkreslení, kterým běžně trpí i ty nejlepší magnetické systémy, zároveň rozšiřuje šířku pásma a redukuje šum transformátoru. 

Ground Noise-Dissipation Systém – systém pro rozptýlení šumu pozadí, který výrazně snižuje šum, aniž by byla ohrožena bezpečnost, bez možnosti vytváření nízko-úrovňových zemních smyček.                                                                                                                                             


Stránky výrobce najdete zde.        
Ceník najdete zde.


VIDEA:  

Power Cords – Garth Powell  zde.   
Niagara 7000 + Thunder  zde.    TESTY:

  
Art Excellence
AudioQuest STORM series  -  český překlad zde.

Homecinema Magazine
AudioQuest STORM series + Niagara 5000  zde.   

SoundRebels
AudioQuest Huricane zde.
 
Fairaudio   
AudioQuest Thunder  zde.
   
Stereophile
AudioQuest Tornado  zde

Audiogon  
AudioQuest Huricane
part 1 zde  
part 2 zde 
  
Audio-Vision online  
AudioQuest Dragon  zde.
  
Audiophilia 
AudioQuest Niagara 5000  zde.    

AudioBeat
AudioQuest Niagara 5000 + 7000  zde.  

Hi-Fi Voice
AudioQuest Niagara 5000  zde.   

Hi-Fi Voice
AudioQuest Thunder + Tornado  zde.   


                                                                      


Několik pohledů  do našeho studia: